ŚwiatArgentyna wprowadziła trzecią płeć do dowodów osobistych

Argentyna wprowadziła trzecią płeć do dowodów osobistych

Trzecia płeć w dowodach osobistych to kolejna progresywna zmiana w Argentynie. Pary homoseksualne mogą tam zawierać związki partnerskie i adoptować dzieci już od 2003 roku.

Parada równości na ulicach Buenos Aires przyciąga tysiące ludzi
Parada równości na ulicach Buenos Aires przyciąga tysiące ludzi
Źródło zdjęć: © Getty Images

26.07.2021 11:57

Argentyna została pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym wprowadzono możliwość wyboru trzeciej płci w dokumentach takich jak paszport lub dowód tożsamości (DNI).

Zgodnie z krajowym prawem wszyscy obywatele Argentyny mogą identyfikować się inaczej niż tylko jako kobiety i mężczyźni. Dotychczas nie było to jednak możliwe w dokumentach, ale zostało zmienione.

Trzecia płeć w Argentynie. "Istnieją inne tożsamości"

Teraz każdy, kto ubiega się o nowy dokument tożsamości w Argentynie, może wybrać identyfikację płci z trzech opcji: "kobieta", "mężczyzna" oraz "x".

"X" jest zarezerwowane dla osób niebinarnych, czyli takich, które nie identyfikują się z tradycyjnym (binarnym, dualnym) podziałem płci. To oznacza, że mogą w ogóle nie charakteryzować swojej płci, uważać ją za zmienną lub mieć ich kilka.

- Istnieją inne tożsamości oprócz tożsamości mężczyzny i kobiety, i należy je szanować - powiedział cytowany przez BBC prezydent Alberto Fernández. - Ideał będzie wtedy, gdy wszyscy będziemy tacy, jacy jesteśmy i nikt nie będzie dbał o płeć - dodał.

Argentyna zalegalizowała aborcję

Przed Argentyną trzecią płeć wprowadzono do dokumentów w Kanadzie, Indiach oraz Nowej Zelandii. Prezydent Alberto Fernández, który urząd objął w 2019 roku, jest orędownikiem progresywnych zmian w kraju.

Wcześniej, z końcem 2020 roku, w Argentynie w pełni zalegalizowano aborcję. Jest ona legalna i bezpłatna do 14. tygodnia ciąży. Musi być wykonana w ciągu 10 dni od zgłoszenia takiej woli przez kobietę. Ponadto granica czasowa nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia kobiety lub gwałtu, a utrudnianie dostępu do zabiegu jest karane.

Z kolei od 2010 roku w Argentynie prawo pozwala na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, a już siedem lat wcześniej w niektórych miejscach mogły one wstępować w związki partnerskie i adoptować dzieci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)