Argentyna: Duhalde zadecydował o dewaluacji peso
Po dziesięciu latach Argentyna odeszła od
związania peso z amerykańskim dolarem w stosunku 1:1. W weekend
parlament przyjął program ratowania gospodarki przedstawiony przez
prezydenta Eduardo Duhalde.
Rząd Duhaldego zdecydował się na odejście od parytetu peso-dolar i dewaluację mimo obaw obywateli i zagranicznych inwestorów przed wybuchem inflacji oraz bankructwem wielu przedsiębiorstw i banków.
Przeprowadzamy dewaluację. Jesteśmy w ruinie. Argentyna jest bankrutem - przyznał w niedzielę minister gospodarki Jorges Remes Lenicov.
Przyjęta przez argentyński parlament ustawa daje prezydentowi Duhalde i jego rządowi szerokie uprawnienia w dziedzinie polityki gospodarczej i walutowej.
Podstawowym założeniem planu Duhalde jest odejście od związania peso z dolarem. Odtąd oficjalny sztywny kurs argentyńskiej waluty ma być ustalany przed rząd, choć minister nie wykluczył, że w ciągu czterech-pięciu miesięcy może zostać upłynniony.
Dopuszczony będzie również kurs wolnorynkowy - zdaniem ekonomistów - wyższy od oficjalnego.
Remes Lenicov ogłosił, że peso zostanie zdewaluowane o 28,5714 proc. i będzie kosztowało nieco ponad 71 centów, co odpowiada cenie 1,40 peso za dolara.
Kurs 1,40 peso za dolara ma dotyczyć eksportu i importu i transakcji kapitałowych. W pozostałych transakcjach ma obowiązywać kurs wolnorynkowy, który - jak powiedział minister - "powinien być porównywalny".(iza)