Trwa ładowanie...

Aresztowano pilota "lotów śmierci"

W Hiszpanii aresztowano pilota holenderskich linii Transavia, któremu rząd Argentyny zarzuca, że pracując dla byłych wojskowych władz tego państwa pilotował tzw. "loty śmierci", podczas których pozbywano się opozycjonistów - poinformowało rzecznik holenderskiego MSZ.

Aresztowano pilota "lotów śmierci"Źródło: PAP/ANP
d2unyfo

Pilot, który ma podwójne obywatelstwo holenderskie i argentyńskie, został zatrzymany w nocy z wtorku na środę w Hiszpanii na wniosek władz Argentyny.

Według danych argentyńskich władz w tak zwanej "brudnej wojnie" - prześladowaniach ugrupowań lewicowych i opozycjonistów prowadzonych przez władze wojskowe rządzące krajem w latach 1976-83 - zginęło ponad 11 tys. ludzi. Obrońcy praw człowieka uważają, że ofiar mogło być nawet 30 tys.

Jednym ze sposobów pozbywania się niewygodnych osób były "loty śmierci", podczas których ludzi wypychano z samolotów lub śmigłowców nad rzekami albo Atlantykiem.

W 2005 roku argentyński Sąd Najwyższy na wezwanie ówczesnego prezydenta Nestora Kirchnera odrzucił dwie ustawy amnestyjne, które chroniły setki byłych oficerów przed zarzutami łamania praw człowieka za czasów dyktatury.

Od tego czasu rząd sądy wydały wiele surowych wyroków więzienia na członków sił bezpieczeństwa, którym udowodniono porwania, torturowanie i zabójstwa dysydentów.

d2unyfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2unyfo
Więcej tematów