Trwa ładowanie...

Aresztowania w buddyjskich klasztorach w Birmie

Birmańskie siły bezpieczeństwa
przeprowadziły obławę w buddyjskich
klasztorach, aresztując kilkuset mnichów, którzy od 10 dni
prowadzą zakrojone na szeroką skalę antyrządowe manifestacje.

Aresztowania w buddyjskich klasztorach w BirmieŹródło: AFP
d2qp9ji
d2qp9ji

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-mnichow-w-birmie-6038700637189249g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-mnichow-w-birmie-6038700637189249g )
Protest mnichów w Birmie

Rządząca Birmą junta zignorowała międzynarodowe apele o niestosowanie przemocy wobec manifestantów. W dwóch klasztorach w największym birmańskim mieście, Rangunie, gdzie manifestacje się rozpoczęły, oraz w co najmniej dwóch klasztorach w północno- wschodniej części kraju, gdzie protesty także miały miejsce, aresztowano łącznie ponad 700 mnichów buddyjskich. Zatrzymaniom towarzyszyły również pobicia - wynika z relacji świadków.

d2qp9ji

Policja aresztowała ponadto dwóch członków opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) - powiadomił rzecznik partii.

Manifestacje w Birmie rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu od niewielkich akcji protestacyjnych przeciwko znacznej podwyżce cen paliw i obniżeniu stopy życiowej. Z czasem jednak przerodziły się w masowe demonstracje, którym przewodzą buddyjscy mnisi, cieszący się ogromnym szacunkiem Birmańczyków. W środę na ulice Rangunu wyszło nawet do 100 tys. osób, a służby bezpieczeństwa po raz pierwszy otworzyły do protestujących ogień.

Jest to największe antyrządowe poruszenie w Birmie od 1988 r., kiedy to junta brutalnie rozprawiła się z manifestantami, zabijając w Rangunie trzy tysiące osób.

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj