Trwa ładowanie...

Sławomir Nowak w areszcie. Są kolejne zatrzymania. To oni mieli wręczać łapówki

CBA zatrzymało trzy osoby w związku z postępowaniem prowadzonym przeciwko Sławomirowi Nowakowi. Chodzi o m.in. byłego prezesa Orlenu oraz byłego członka zarządu spółek energetycznych związanego z PGE i Energą. Trwają przeszukania. Były minister transportu usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji.

Sławomir Nowak został aresztowany. CBA zaznacza, że sprawa "jest rozwojowa"Sławomir Nowak został aresztowany. CBA zaznacza, że sprawa "jest rozwojowa"Źródło: East News
d2odqi5
d2odqi5

"Trzy osoby, w tym m.in. były prezes polskiego koncernu paliwowo-energetycznego Dariusz K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego" - przekazało CBA w oficjalnym komunikacie.

Zatrzymania mają związek z postępowaniem toczącym się przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi. Były polityk został aresztowany. Jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Miał za to uzyskać co najmniej 1,3 mln zł.

CBA przekazało, że zatrzymane osoby po zakończeniu przeszukań zostaną doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty "łapownictwa czynnego, związane z podejrzeniem wręczenia Sławomirowi N. korzyści majątkowych w wysokości kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk".

Dariusz Jacek K. jest byłym prezesem PKN Orlen. Wojciech T. to były członek zarządu spółek energetycznych związany m.in. z PGE i Energą - podał portal tvp.info. Obecnie trwa przeszukiwanie ich mieszkań.

Zobacz też: Aleksandra Kwaśniewska jak Kinga Duda? Były prezydent o jej uwagach. "Były dla mnie ważne"

Sławomir Nowak z zarzutami. Elżbieta Witek: "są poważne"

Z ustaleń prokuratury wynika, że Dariusz K. za posadę w PKN Orlen miał zapłacić byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi w sumie prawie 200 tysięcy złotych. Łapówki – według śledczych - wręczał regularnie w latach 2012-2016 za pośrednictwem "osoby trzeciej", także zatrzymanej przez CBA - podał PAP.

d2odqi5

Wojciech T. miał natomiast przekupić Sławomira Nowaka dwukrotnie. Raz, gdy Nowak był jeszcze szefem gabinetu u premiera Donalda Tuska, by załatwić sobie stanowisko w PGE, a kolejny raz - gdy Nowak pełnił już funkcję ministra transportu. Kilkadziesiąt tysięcy złotych łapówki miało mu zapewnić stanowisko w zarządzie Energi.

Śledztwo jest prowadzone przez CBA, Prokuraturę Okręgową w Warszawie, Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

"Postępowanie jest rozwojowe, cały czas gromadzone i analizowane są w sprawie materiały dowodowe" - podkreślono w komunikacie CBA.

- CBA działa po prostu skutecznie, mówiliśmy o tym od dosyć dawna. Szkoda, że koledzy z klubu KO nie dostrzegają aż tak poważnych zarzutów, jakie są stawiane Sławomirowi Nowakowi - komentowała sprawę w połowie września Elżbieta Witek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2odqi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2odqi5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj