ŚwiatArchiwum ofiar III Rzeszy gotowe do udostępnienia teczek

Archiwum ofiar III Rzeszy gotowe do udostępnienia teczek

Biuro Poszukiwań Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (ITS) w Bad Arolsen (Hesja) jest przygotowane do komputerowego udostępniania zainteresowanym krajom i naukowcom przechowywanych w jego archiwum dokumentów dotyczących 17,5 mln ofiar Trzeciej Rzeszy.

Ostateczny termin otwarcia archiwum uzależniony jest jednak od ratyfikowania porozumienia w tej sprawie z 2006 roku przez wszystkie kraje należące do rady nadzorczej - poinformowała rzeczniczka ITS Iris Moeker. Zasady dostępu do archiwum oraz kwestia terminu jego otwarcia będą przedmiotem dyskusji podczas dorocznego zgromadzenia Biura Poszukiwań MCK 14 i 15 maja w Amsterdamie.

Wszystkie dokumenty dotyczące deportacji i uwięzienia są skomputeryzowane oraz oznaczone i mogłyby zostać przekazane już wcześniej krajom członkowskim, pod embargo - czytamy w komunikacie. Dyrektor Biura Poszukiwań Reto Meister wyraził nadzieję, że rada nadzorcza wyrazi zgodę na takie postępowanie. Pozwoliłoby ono na przeprowadzenie prac przygotowawczych i natychmiastowe udostępnienie teczek w momencie zakończenia procesu ratyfikacji.

W radzie nadzorczej zasiadają przedstawiciele jedenastu rządów: Belgii, Holandii, Izraela, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Włoch i Luksemburga. Cztery ostatnie kraje nie ratyfikowały jeszcze porozumienia o otwarciu archiwum, co opóźnia udostępnienie dokumentów.

W Bad Arolsen w Hesji znajduje się ponad 30 mln dokumentów zawierających dane osobowe o więźniach obozów koncentracyjnych, robotnikach przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiarach hitlerowskiego systemu represji i wywózek. Dotychczas dostęp do teczek mieli przede wszystkim sami poszkodowani. Ograniczenia w dostępie osób trzecich wynikały m.in. z tego, że teczki zawierają też informacje dotyczące spraw intymnych. W kwietniu ubiegłego roku niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries zapowiedziała po raz pierwszy możliwość stworzenia naukowcom szerokiego dostępu do dokumentów. (bart)

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)