Trwa ładowanie...
d1eg70a

Archeologiczne odkrycie na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie. Zabytki po rodzie von Everstein

To był przypadek. Podczas remontu sieci kanalizacyjnej robotnicy natrafili na mury. Zawiadomiony konserwator zabytków przysłał archeologów. A ci dokonali sensacyjnego odkrycia - ruin zamku rodziny von Everstein.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prace archeologiczne na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie
Prace archeologiczne na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d1eg70a

Na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie znaleziono zabytkowe elementy. Są to pozostałości fundamentów zamku i przedmioty z XVII wieku. Odkryto fragment muru zamkowego o grubości ok. 2 metrów i murowany kanał. Wewnątrz znaleziono fragmenty ceramiki i szkła.

Widoczny jest także fragment muru wykonanego w stylu gotyckim. Wskazuje to na średniowieczne pochodzenie budowli. Murowany jest również kanał. To fundament z północno - zachodniej wieży zamkowej. Materiały zostały pobrane z wykopu i zabezpieczone do dalszych analiz.

Sensacja w Nowogardzie. Zobacz zdjęcia

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Zabytki datowane są na lata 1640-1648, czyli na okres wojny trzydziestoletniej. Odkryto zastawę stołową oraz figurkę rycerza, która wieńczyła piec kaflowy. Są także kości zwierzęce czy strzykawka do lewatywy.

d1eg70a

Zamek w Nowogardzie po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1268 roku. Należał do biskupa kamieńskiego. Potem przejął go ród von Everstein.

Zobacz także: Bohater z Polski. Za to co zrobił, w nagrodę poleci do Indii

d1eg70a

Podziel się opinią

Share
d1eg70a
d1eg70a
Więcej tematów