Trwa ładowanie...

Archeologiczne odkrycie na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie. Zabytki po rodzie von Everstein

To był przypadek. Podczas remontu sieci kanalizacyjnej robotnicy natrafili na mury. Zawiadomiony konserwator zabytków przysłał archeologów. A ci dokonali sensacyjnego odkrycia - ruin zamku rodziny von Everstein.

Share
Archeologiczne odkrycie na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie. Zabytki po rodzie von Everstein
Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2s9aaf

Na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie znaleziono zabytkowe elementy. Są to pozostałości fundamentów zamku i przedmioty z XVII wieku. Odkryto fragment muru zamkowego o grubości ok. 2 metrów i murowany kanał. Wewnątrz znaleziono fragmenty ceramiki i szkła.

Widoczny jest także fragment muru wykonanego w stylu gotyckim. Wskazuje to na średniowieczne pochodzenie budowli. Murowany jest również kanał. To fundament z północno - zachodniej wieży zamkowej. Materiały zostały pobrane z wykopu i zabezpieczone do dalszych analiz.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Zabytki datowane są na lata 1640-1648, czyli na okres wojny trzydziestoletniej. Odkryto zastawę stołową oraz figurkę rycerza, która wieńczyła piec kaflowy. Są także kości zwierzęce czy strzykawka do lewatywy.

d2s9aaf

Zamek w Nowogardzie po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1268 roku. Należał do biskupa kamieńskiego. Potem przejął go ród von Everstein.

Zobacz także: Bohater z Polski. Za to co zrobił, w nagrodę poleci do Indii

d2s9aaf

Podziel się opinią

Share
d2s9aaf
d2s9aaf
Więcej tematów