Trwa ładowanie...
d4bww6r

Archeolodzy odkryli w Iranie najstarszy na świecie napis

W starożytnym mieście Jiroft, w południowo-
wschodnim Iranie, archeolodzy odkryli fragment najstarszego na
świecie napisu na wypalanej cegle - donosi serwis internetowy
Circle of Ancient Iranian Studies.

Share
d4bww6r

Odkrycia dokonano w pomieszczeniach starożytnego pałacu w Jiroft, znajdującego się w pobliżu historycznego stanowiska Halil Roud.

Jak wyjaśnił profesor Yousof Majid-Zadeh, kierujący pracami archeologów, znaleziona inskrypcja została wyryta na wypalanej cegle, z której zachował się jedynie dolny lewy narożnik z fragmentem napisu.

Według niego, najstarsze napisy znane ekspertom do tej pory wykonane były pismem klinowym oraz hieroglifami - pismem znakowym i obrazkowym dawnych Egipcjan. Napis odkryty w Jiroft utworzony jest natomiast z geometrycznych kształtów. Jego treść wciąż pozostaje nieznana, gdyż nikomu nie udało się jeszcze rozszyfrować pisma tego rodzaju.

d4bww6r

Naukowcy są przekonani, że odkryty przez nich napis wykonany jest najstarszym rodzajem pisma na świecie. Zdaniem ekspertów Jiroft jest kolebką pisma klinowego w starożytnym języku elamickim, skąd piśmiennictwo rozprzestrzeniło się na obszarach całego starożytnego Elamu.

W ciągu 5 lat prac wykopaliskowych na tym terenie archeolodzy odkryli wiele starożytnych artefaktów pochodzących z III tysiąclecia p.n.e., świadczących o istnieniu w tym czasie w Jiroft wysoko rozwiniętej cywilizacji.

d4bww6r

Podziel się opinią

Share
d4bww6r
d4bww6r
Więcej tematów