PolskaAptekarze oburzeni: nie uwzględnili naszych oczekiwań

Aptekarze oburzeni: nie uwzględnili naszych oczekiwań

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie zawierał żadnych - wcześniej uzgodnionych - zmian korzystnych dla aptekarzy i pacjentów - uważa Naczelna Rada Aptekarska. Według niej, nowela uwzględnia wyłącznie oczekiwania lekarzy.

Aptekarze oburzeni: nie uwzględnili naszych oczekiwań
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

12.01.2012 | aktual.: 12.01.2012 15:02

Naczelna Rada Aptekarska wezwała aptekarzy, by nie realizowali recept z jakimikolwiek błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami "Refundacja do decyzji NFZ".

"Wszystkie dotychczasowe zapewnienia ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nie znalazły odzwierciedlenia w pracach legislacyjnych. W tej sytuacji wykonywanie zawodu farmaceuty w istotny sposób zostało ograniczone. Istnieje ryzyko, że odpowiedzialność za realizację wadliwych recept w okresie protestu lekarzy poniosą apteki i aptekarze" - czytamy w oświadczeniu NRA.

Aptekarze oczekują, że w znowelizowanej ustawie refundacyjnej zniesione zostaną przepisy o karaniu aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept - powiedział prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz.

Jak wyjaśnił Kucharewicz, w noweli powinna być też możliwość odwołania się aptekarze od decyzji kontrolera NFZ do prezesa NFZ. Aptekarze postulują też, aby wykreślić zapis, który uniemożliwia im wydawanie pacjentom tańszych zamienników leków.

- Jeżeli nie będziemy mieli takich gwarancji, to cały czas ryzykujemy - dodał Kucharewicz.

- Lekarze, którzy protestowali, dostali w projekcie noweli korzystne dla nich zapisy, natomiast aptekarze, którzy wyciągnęli rękę do rządu i realizowali recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ", takich zapisów nie mają - powiedział.

Aptekarze podkreślają, że projekt nowelizacji, przesłany do sejmu, nie zawierał żadnych zmian korzystnych dla aptekarzy i pacjentów, wcześniej uzgodnionych przez przedstawicieli samorządu aptekarskiego z ministrem zdrowia. Przyjęte przez posłów zmiany uwzględniają wyłącznie oczekiwania i zadania środowiska lekarskiego.

W środę sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Przewiduje on m.in. zniesienie kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty.

W projekcie, który we wtorek ministerstwo zdrowia przesłało do Rady Ministrów przewidziano możliwość odwołania się aptekarzy od decyzji kontrolerów NFZ do prezesa NFZ. Te zapisy nie znalazły się jednak w projekcie, który w środę trafił do sejmu. Aptekarze chcą także skreślenia zapisu, który mówi o tym, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept. Oceniają, że będzie to równorzędne z wykreśleniem przepisu o karaniu lekarzy.

Prezes NRA poinformował, że rozważa zwołanie posiedzenia NRA w trybie pilnym w piątek lub poniedziałek. Posiedzenie NRA planowane był na 20 stycznia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)