Trwa ładowanie...
d3evgad

Apelowali o weto. Teraz Andrzej Duda zaprasza ich do Pałacu Prezydenckiego

Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli Kukiz'15, PSL, Partii Razem, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Klubu Jagiellońskiego. Wcześniej apelowali do prezydenta o zablokowanie ustawy zmieniającej ordynację wyborczą do PE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Duda zaprasza sygnatariuszy apelu
Duda zaprasza sygnatariuszy apelu (PAP)
d3evgad

W czwartek na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" ukazał się wywiad z Andrzejem Dudą. Prezydent był pytany o to, czy przychyli się do apelu Kukiza'15, PSL, Partii Razem i Klubu Jagiellońskiego, które domagają się zawetowania ustawy ws. zmian w odrynacji wyborczej do PE.

- Mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do parlamentu europejskiego - stwierdził prezydent Duda. - Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji - dodał w rozmowie z "DGP".

To jednak nie wszystko. - Prezydent Andrzej Duda na poniedziałek po południu zaprosił do Pałacu Prezydenckiego sygnatariuszy listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

d3evgad

Zmiany w ordynacji wyborczej do PE

W myśl proponowanych przepisów w każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów. Przedstawiciele partii rządzącej podkreślają, że dzięki temu w okręgach, gdzie dotąd wybierano jednego lub dwóch deputowanych, będzie większa reprezentacja europosłów.

Pod koniec lipca Senat przyjął zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej nowelizację przyjął Sejm. Magdalena Pietrzak, szefowa KBW, zapowiedziała, że wybory do PE mają odbyć się 26 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3evgad

Podziel się opinią

Share
d3evgad
d3evgad
Więcej tematów