Apelacja dyrygenta pedofila odroczona; areszt przedłużony
Podczas środowego procesu apelacyjnego byłego dyrygenta chóru Polskie Słowiki Wojciecha K., skazanego w lipcu tego roku na osiem lat więzienia za pedofilię, Sąd Okręgowy w Poznaniu zadecydował o przedłużeniu o kolejne trzy miesiące tymczasowego aresztu wobec Wojciecha K. Sąd odroczył proces apelacyjny do 4 lutego 2005 r.
Poinformował o tym rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu Piotr Górecki. Obrońca dyrygenta domaga się uchylenia wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy.
Odroczenie nastąpiło z tej przyczyny, że sąd chce przeprowadzić dwa dowody. Chodzi o przesłuchanie uzupełniające jednego ze świadków, a także musi wystąpić o informacje na temat jednego z wyjazdów chóru w 1993 roku - powiedział Górecki.
Sąd utajnił proces. Wymaga tego ważny interes prywatny; jawność rozprawy mogłaby również obrażać dobre obyczaje - uzasadniła decyzję sędzia Hanna Bartkowiak. Obrońca Wojciecha K. domaga się uchylenia wyroku i ponownego procesu.
W lipcu br. Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał Wojciecha K., dyrektora i dyrygenta chóru Polskie Słowiki - który obecnie już nie istnieje - na osiem lat więzienia za pedofilię. Po wyjściu z więzienia K. nie będzie mógł przez sześć lat pracować z dziećmi i młodzieżą. Według sądu, Wojciech K. w latach 1992-1998 wykorzystał seksualnie trzech małoletnich członków chóru Polskie Słowiki. K. molestował chórzystów podczas zagranicznych i krajowych występów chóru, kilkakrotnie zdarzyło się to mu także w Poznaniu. Sąd uznał Wojciecha K. za winnego co najmniej kilkunastokrotnego wykorzystania seksualnego każdego z pokrzywdzonych.
W listopadzie br. Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał Wojciecha K. na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz 2 tys. zł grzywny za nadużycia finansowe podczas prowadzenia związanych z chórem stowarzyszenia i fundacji. Sąd wymierzył karę na prośbę oskarżonego. K. mógł wystąpić o tzw. dobrowolne poddanie się karze, ponieważ wyrok w sprawie o pedofilię nie jest prawomocny i pozwala na to prawo.
Według prokuratury, Wojciech K. w latach 1995-2003 nie prowadził prawidłowo ksiąg rachunkowych Fundacji Chóru Polskie Słowiki; sporządzał niezgodne z prawdą sprawozdania finansowe Stowarzyszenia Polskie Słowiki oraz organizując jeden z festiwali chóralnych, zawarł umowy na usługi hotelarskie, gastronomiczne i poligraficzne na łączną kwotę 204 tys. zł, wiedząc, że kierowane przez niego instytucje nie mają pieniędzy na ich sfinansowanie.