Apel Rzecznika Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak do nauczycieli: podnieśmy dzieciom oceny
- Apeluję do nauczycieli i rad pedagogicznych, aby oceny dla uczniów były podwyższone o jeden stopień tak, aby wszystkie dzieci dostały promocję do następnej klasy - przyznał Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak ocenił także tryb lekcji on-line w czasie pandemii.
Według Rzecznika Praw Dziecka w tym roku szkolnym dzieci najprawdopodobniej nie pójdą do szkoły. - Oczywiście nie należy to do moich kompetencji, tylko resortu. Ale wydaje mi się, że na 3 tygodnie przed zakończeniem roku i jeszcze świętem Bożego Ciała w środku, nie ma szans, aby dzieci wróciły do szkół - przyznał w rozmowie z Radiem ZET Mikołaj Pawlak.
Urzędnik państwowy pozytywnie wypowiedział się o nauczaniu on-line, które "najwięcej kosztowało dzieci". - My, jako rodzice, poniekąd zostaliśmy zmuszeni do przypomnienia sobie chemii, matematyki, biologii i innych przedmiotów. Ale największy ciężar tego nauczania poniosły dzieci - ocenił Pawlak. - Na pewno teraz poświęcamy więcej czasu dzieciom. Rodzice zobaczyli, ile ich dzieci mają nauki, zadań - dodał.
RPD zamierza przeprowadzić analizy nauczania zdalnego, ponieważ "w jego trakcie dochodziło do licznych zmian, a także kupowano komputery i laptopy dla dzieci". - Jest jakiś procent dzieci, które nie mają dostępu do zdalnego nauczania. Trzeba dzieciom pomagać - mówił urzędnik.
Podczas wywiadu Rzecznik Praw Dziecka wystosował apel do rad pedagogicznych, które będą decydowały o promocji pociech. - Mam taką prośbę do nich. Apeluję do nauczycieli, aby oceny, oprócz tych jednostkowych za sprawdziany, czy jeśli gdzieś były za odpowiedzi, żeby finalnie dla uczniów noty były "plus 1". Aby dzieci dostały promocję. Nie potrzebujemy dokładać im jeszcze więcej stresu na zakończenie trudnego roku szkolnego. A we wrześniu wszyscy wrócimy do nauki i to nadrobimy - prognozuje Pawlak.
Przeczytaj też: Oburzenie po słowach Rzecznika Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak: trzeba rozróżniać klaps od bicia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Radio ZET