Apel Noblistów o uwolnienie Aung San Suu Kyi
Dziewięciu laureatów Nagrody Nobla,
wśród których jest prezydent Kostaryki Oscar Arias, wezwało rząd Birmy do uwolnienia Aung San Suu Kyi - poinformował
rząd Kostaryki.
20.05.2009 | aktual.: 20.05.2009 08:19
W drugim dniu procesu Aung San Suu Kyi, birmańskiej opozycjonistki, która również jest laureatką Nobla, w jej obronie stanęli, obok prezydenta Ariasa, Desmont Tutu, Jody Williams, Rigoberta Menchu, Adolfo Perez Esquivel, Wangari Mathaai, Shirin Ebadi, Betty Willimas i Mairead Corrigan Naguire.
Nobliści wystosowali pismo do sekretarzy generalnych ONZ i ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) - Ban Ki Muna i Surina Pitsuwana.
- Proces przeciw Aung San Suu Kyi jest farsą, w Birmie nie ma wymiaru sprawiedliwości - piszą nobliści.
- Jest oczywiste, że jest to tylko pretekst dla junty wojskowej, która wysuwa fałszywe oskarżenia, ponieważ nielegalne aresztowanie (Aung San Suu Kyi) było zaplanowane na 27 maja - dzień w którym wygasa areszt domowy na który skazano opozycjonistkę - twierdzą sygnatariusze listu, według oficjalnego komunikatu rządu Kostaryki.
We wtorek rozpoczął się drugi dzień procesu laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Pretekstem dla postępowania przeciw Aung San Suu Kyi był incydent z 3 maja, gdy do domu Suu Kyi przedostał się Amerykanin, weteran wojny wietnamskiej John William Yettaw. Miał przepłynąć jezioro, nad którym znajduje się rezydencja birmańskiej noblistki i spędzić tam dwa dni. Suu Kyi twierdzi, że nie widziała się z nim. Policja wyłowiła intruza z jeziora, gdy wracał.
Nobliści, którzy wystąpili w obronie birmańskiej opozycjonistki podkreślają, że są bardzo zaniepokojeni jej stanem zdrowia; wraz z Suu Kyi zaaresztowano jej prywatnego lekarza oraz osoby, które dotrzymywały jej towarzystwa.
Wcześniej Tajlandia, jako przewodnicząca ASEAN, wyraziła głębokie zaniepokojenie procesem birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi z powodu jej słabego stanu zdrowia.