Trwa ładowanie...
d15u2p6

Apel do UNESCO o ochronę historycznego dziedzictwa w Libanie

Arabska Liga na rzecz Edukacji, Kultury i Nauki (ALECSO) potępiła zniszczenia dokonywane w Libanie i zaapelowała do UNESCO o ochronę dziedzictwa kultury i historii w kraju nękanym izraelskimi nalotami.

d15u2p6
d15u2p6

Dyrektor generalny ALECSO Mongi Busnina w liście do dyrektora generalnego UNESCO Koichiro Matsuury "potępił barbarzyńską ofensywę militarną Izraela, która zniszczyła kraj (Liban) spełniający wszystkie obietnice wolności, twórczości i wielokulturowości".

"Agresja ta ignoruje w niebywały sposób wszystkie międzynarodowe konwencje, wszystkie deklaracje uniwersalne i samą etykę konfliktu, dopuszczając się bombardowań bez rozróżnienia budynków szkolnych, miejsc dziedzictwa, mediów, klasztorów, meczetów" - zwraca uwagę Busnina.

Rząd libański zwrócił się w piątek do Matsuury o pilną interwencję w celu ochrony stanowisk archeologicznych w Baalbeku i Surze (Tyrze), uznanych za światowe dziedzictwo ludzkości.

Centrum Baalbeku, 90 km na północny wschód od Bejrutu, będące bastionem Hezbollahu, jest systematycznie penetrowane przez izraelskie lotnictwo. 300 metrów od centrum znajdują się rzymskie świątynie.

d15u2p6

Samo miasto, którego nazwa pochodzi od imienia fenickiego boga Baala, w okresie hellenistycznym przemianowane na Heliopolis, Rzymianie uczynili głównym ośrodkiem kultu Jowisza. Było jednym z najpiękniejszych miast greckich na Bliskim Wschodzie, w którym czczono triadę bóstw: Jowisza-Baala, Wenus-Asztarte i Merkurego. Pozostałości świątyń z I-III wieku to jeden z najbardziej efektownych terenów wykopalisk na Bliskim Wschodzie.

Według mieszkańców miasta zagrożona bombardowaniami jest słynna świątynia Bachusa oraz Jowisza-Baala, z której do dziś pozostało sześć olbrzymich kolumn o wysokości 22 metrów i średnicy 2,2 metra.

Położony 83 km na południe od stolicy Sur na wybrzeżu Morza Śródziemnego szczyci się rzymskim hipodromem i fenickim portem. To starożytne miasto było głównym ośrodkiem fenickim, kolonizującym odległe tereny, od wysp Morza Egejskiego, poprzez północne wybrzeża Afryki (np. Kartaginę w IX w. p.n.e.), Sycylię, Korsykę, po Kadyks w Hiszpanii. Miasto zachowało duże znaczenie handlowe aż do czasów chrześcijańskich.

d15u2p6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15u2p6
Więcej tematów