Trwa ładowanie...

Apel burmistrza Hiroszimy: zlikwidujmy broń nuklearną

Burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba wezwał polityków całego
świata do poparcia inicjatywy prezydenta USA Baracka Obamy dotyczącej likwidacji broni nuklearnej. 6 sierpnia przypada 64. rocznica amerykańskiego ataku nuklearnego na Hiroszimę.

Share
Apel burmistrza Hiroszimy: zlikwidujmy broń nuklearną
Źródło: AFP, fot: Kazuhiro Nogi
d1a71w1

W kwietniu Obama powiedział, że Stany Zjednoczone, jako jedyny kraj który użył broni nuklearnej w walce, ma moralny obowiązek działać na rzecz rozbrojenia nuklearnego.

W ceremonii z okazji rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę uczestniczyło tysiące osób. Burmistrz miasta zaapelował podczas obchodów o całkowite wyeliminowanie broni nuklearnej ze światowych arsenałów do roku 2020.

d1a71w1

Czarny dzień w Japonii

Hiroszima została zniszczona w jednej chwili, gdy amerykański bombowiec typu B-29, "Enola Gay" zrzucił na miasto bombę w ostatnich dniach II wojny. Około 140 tys. osób zostało zabitych przez wybuch lub zmarło w ciągu kilku następnych miesięcy na skutek choroby popromiennej. Setki tysięcy osób zmarło w ciągu następnych dekad z powodu ran lub chorób spowodowanych przez wybuch bomby.

Podczas ceremonii w Hiroszimie wystąpił również premier Japonii Taro Aso i powiedział, że ma nadzieję, że świat pójdzie za przykładem Tokio, które walczy o ograniczenie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

d1a71w1

Podziel się opinią

Share
d1a71w1
d1a71w1
Więcej tematów