Trwa ładowanie...

Apel biskupów do rządu, by przyjął więcej uchodźców z Syrii

84 biskupów anglikańskich zaapelowało w liście do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, by zezwolił na przyjęcie w kraju co najmniej 50 tysięcy syryjskich uchodźców do 2020 roku, zamiast 20 tysięcy, jak zapowiedział wcześniej - pisze Reuters.

Share
Apel biskupów do rządu, by przyjął więcej uchodźców z Syrii
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d1rmqs2

- Uważamy, że w duchu wielkiej tradycji tego kraju, wspaniałomyślnej i oferującej schronienie (potrzebującym), jesteśmy w stanie przyjąć co najmniej 10 tys. ludzi rocznie przez najbliższe dwa lata i łącznie co najmniej 50 tys. ludzi w ciągu pięciu lat - podkreślają biskupi.

- Taka liczba (przyjętych uchodźców)
zbliżyłaby nasz kraj do porównywalnych zobowiązań podjętych przez inne kraje. Byłaby to znacząca i istotna odpowiedź na ogromne cierpienie, którego codziennie jesteśmy świadkami - dodali.

d1rmqs2

Rzecznik kancelarii brytyjskiego premiera nie odniósł się bezpośrednio do apelu biskupów, lecz zapytany o list oświadczył, że "jest absolutnie słuszne, by Wielka Brytania spełniła swój moralny obowiązek i pomogła uchodźcom". Zastrzegł jednak, że "należy robić to z głową, starając się znaleźć całościowe rozwiązanie, które odnosiłoby się do przyczyn problemu, a nie tylko jego skutków".

Biskupi namawiają też Camerona, by zaangażował Kościół anglikański do pomocy uchodźcom. Duchowni mieliby przeprowadzić "mobilizację" wśród wiernych, m.in. namawiając ich do oferowania uchodźcom lokali przeznaczanych zwykle na wynajem oraz lokali obecnie niezamieszkanych, a także do zgłaszania się do opieki zastępczej dla dzieci uchodźczych przybywających do kraju w pojedynkę.

List biskupów został rozesłany do mediów wraz z oświadczeniem Kościoła Anglii, który poinformował, że pismo zostało wysłane do szefa rządu na początku września.

- To rozczarowujące, że nie otrzymaliśmy dotychczas merytorycznej odpowiedzi, mimo że premier zapewnił nas, że jej udzieli - podkreślił we własnym oświadczeniu biskup Paul Butler.

d1rmqs2

We wrześniu Cameron zapowiedział, że Wielka Brytania przyjmie do 2020 roku do 20 tys. uchodźców syryjskich z obozów w Syrii, Turcji i Jordanii. Będą oni mieli zapewnioną ochronę humanitarną i otrzymają pięcioletnie wizy. Władze w Londynie przeznaczyły też dodatkowe 100 mln funtów na pomoc dla Syryjczyków oraz uchodźców przebywających w krajach sąsiadujących z Syrią; ogółem brytyjska pomoc dla uchodźców ma wynieść ok. 1 mld funtów.

Rząd brytyjski był krytykowany za odmowę przyjęcia większej liczby uchodźców. Według oficjalnych danych od początku wojny w Syrii w 2011 r. azyl w Wielkiej Brytanii otrzymało ok. 5 tys. Syryjczyków. Kraje UE porozumiały się co do podziału 160 tys. uchodźców.

Ponad 600 tys. imigrantów i uchodźców przybyło od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne, a ponad 3,1 tys. poniosło śmierć lub zaginęło podczas tej przeprawy - poinformowała w piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

d1rmqs2

Podziel się opinią

Share
d1rmqs2
d1rmqs2
Więcej tematów