Apel Akademii Polonijnej w Częstochowie
Akademia Polonijna w Częstochowie, która została utworzona z połączenia Wyższej Szkoły Języków Obcych i Ekonomii z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie, zwróciła się z apelem do polskich wykładowców rozsianych po całym świecie (posiadających tytuł doktora) o nawiązanie z nią współpracy, np. w formie projektów badawczych, prowadzenia seminariów, gościnnych wykładów, stałych wykładów w giętkim harmonogramie, przystosowanym do konkretnego wykładowcy.
Na Akademii Polonijnej studiuje 5 tysięcy studentów, plany przewidują kształcenie 10 tysięcy studentów na czterech wydziałach: nauk humanistycznych, ekonomii i zarządzania, prawa i administracji oraz matematyczno-informatycznym na poziomie studiów licencjackich, magisterskich podyplomowych w Częstochowie i Londynie.
Akademia kształci w 28 specjalnościach. Kadra naukowo-dydaktyczna to 423 pracowników naukowo-dydaktycznych w tym 92 profesorów zwyczajnych oraz 157 nadzwyczajnych. W skład jej struktury organizacyjnej wchodzi 21 instytutów i 56 zakładów oraz 8 centrów naukowo-badawczych, w tym Światowe Centrum Badań nad Polonią.
Otwarte Studia Internetowe stanowią rozszerzenie oferowanych przez Akademię Polonijną form studiowania. Są one adresowane głównie do studentów zamieszkałych w znacznej odległości od siedziby szkoły, w tym także za granicą. Jest to forma studiów w Polsce jeszcze mało popularna, ale w krajach Europy Zachodniej przygotowania do powołania tego typu studiów są w fazie końcowej.
Akademia Polonijna w Częstochowie nawiązuje do Studiów Generale czyli Uniwersytetu Paulińskiego powstałego na Jasnej Górze na mocy bulli papieskiej Klemensa X "Ex injunctio nobis" z 1671 roku.
Studia Generale nadawały stopnie naukowe doktoranckie z teologii i filozofii. W XVIII wieku wypromowano 98 doktorów, a w XIX wieku 32 doktorów. Ostatnie doktoraty zostały nadane 14 października 1857 roku.
Rektorem Akademii Polonijnej jest ks. prof. dr Andrzej Kryński. (pr)