PolskaAntyunijny Grób Pański

Antyunijny Grób Pański

"Unii bez Boga nie", "Europo otwórz drzwi
Chrystusowi" - takie m.in. hasła zdobią Grób Pański przygotowany w
Wielki Czwartek przez proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku ks.
prałata Henryka Jankowskiego.

W grobie umieszczone są także dwa kościotrupy. Jeden z nich trzyma flagę europejską, drugi ma taka flagę u swoich stóp. Na posadzce leżą trzy ludzkie czaszki. Po drugiej stronie grobu stoją trzy manekiny z hasłem "Tak tu jest Polska". Figura Chrystusa przed zasłonięciem białym prześcieradłem była owinięta biało-czerwoną flagą z godłem.

"Główne przesłanie tego grobu to troska o Polskę wchodzącą do Europy. Ja nie mam nic przeciwko Europie jako takiej, bo my w niej jesteśmy. Natomiast to, co się dziś rysuje na Zachodzie, to niewiara, laicyzacja społeczeństwa. Nie może być Europy i Unii bez Boga" - powiedział w czwartek dziennikarzom ks. Jankowski.

Hasłom o Europie potrzebującej Boga towarzyszą inne napisy, m.in. - "Milczenie to zgoda na niszczenie Polski", "Polacy ratujcie Polskę", "Polsce potrzeba ludzi sumienia". "Mamy swoją dumę i wartości, morale i nie musimy klękać nawet przed zgniłą Europą, która jest chora" - dodał prałat. Na posadzce przy Grobie Pańskim można odczytać też napis "Prezydent Francji nie będzie groził i nas pouczał". Prałat Jankowski powiedział jednak, że prawdopodobnie napisu tego nie będzie w ostatecznym wystroju.

Rada Stała Episkopatu Polski przyjęła w ubiegłym roku stanowisko, że "Polska powinna wejść w struktury Unii Europejskiej". Rada zastrzegła, że nie będzie "uprawiała propagandy poprzedzającej referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej".

Najwięcej emocji wzbudził grób przygotowany przez ks. Jankowskiego w 1995 roku. Na czerwonym płótnie umieścił on swastyki, sierp i młot, Gwiazdę Dawida, napisy "NSDAP", "SS", "NKWD", "KGB" "UB" i "SB". Tuż obok znajdowały się także skróty nazw partii politycznych: "PSL", "SLD", "UW", "UP", a także "PZPR". Prałat usunął to wszystko na polecenie metropolity gdańskiego ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Cztery lata później Grób Pański w kościele św. Brygidy nawiązywał do akcji obrony krzyża prowadzonej przez Kazimierza Świtonia na żwirowisku w Oświęcimiu. W 2001 r. Grób Pański autorstwa ks. Jankowskiego przedstawiał natomiast miniaturę zwęglonej stodoły w Jedwabnem z ludzkim szkieletem. Arcybiskup Gocłowski nakazał wówczas prałatowi usunąć z dekoracji napis : "Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków, i nas także prześladowali.(ck)

Źródło artykułu:PAP
kościółwielkanocue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)