Antyszczepionkowcy w mundurach Wojska Polskiego. Szef MON reaguje
Członkowie niektórych grup antyszczepionkowych w ostatnich dniach byli widziani w mundurach Wojska Polskiego. Na ich działania stanowczo zareagował Mariusz Błaszczak. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej zapowiedział zmiany w przepisach.
O działaniach wymierzonych w grupy antyszczepionkowe Mariusz Błaszczak poinformował w piątek za pomocą mediów społecznościowych. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał, że już wkrótce w życie wejdą przepisy, które zakażą noszenia mundurów Wojska Polskiego przez antyszczepionkowców.
"Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych" - napisał na Twitterze Błaszczak.
Informacje o nakładaniu wojskowych mundurów przez antyszczepionkowców podała poznańska "Gazeta Wyborcza". Dziennik przekazał, że takie stowarzyszenia działają m.in. na terenie województwa wielkopolskiego i sprzeciwiają się zarówno Narodowemu Programowi Szczepień, jak i obostrzeniom.
"GW" pisze m.in o takich stowarzyszeniach jak Pancerni Poznań oraz WON (Wolna Odrodzona Niepodległa) Ostrów Wielkopolski.
Antyszczepionkowcy wywołali burzę. Ubrali mundury Wojska Polskiego.
Na stronie Pancerni Poznań przeczytać można, że głównymi celami tego stowarzyszenia są: "patriotyzm, edukacja społeczeństwa w zakresie kultury, historii, promowanie zdrowego stylu życia, samopomoc społeczna, pomoc poszkodowanym przez pandemię".
"Wychowanie w duchu wartości narodowych i tradycji katolickiej, działanie na rzecz prawdy oraz niepodległości państwowej, budowanie silnej, suwerennej Polski, podtrzymywanie tradycji" - takie zadania stawia sobie natomiast WON.
Poznańska "Wyborcza" podała, że oba te stowarzyszenia próbują blokować sprawny przebieg akcji szczepień oraz regularnie głoszą hasła negujące istnienie epidemii koronawirusa. Osoby działające wewnątrz tych organizacji nakładają także mundury Wojska Polskiego.
Obecne przepisy zezwalają na używanie munduru Wojska Polskiego, jednak konieczne jest uzyskanie specjalnej zgody. Opisywane wyżej stowarzyszenia mogą nosić wojskowe mundury, które nie są już w użyciu. Mimo tego przeciętna osoba nie jest w stanie odróżnić, jaki akurat mundur ma na sobie członek danego stowarzyszenia.
Zobacz też: Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla grup zawodowych? Stanowisko wiceministra zdrowia