Trwa ładowanie...
d24ji6b

Antysemickie wpisy Jarosława Dudzicza. RPO domaga się od KRS potępienia

Jak to możliwe, że w kraju doświadczonym przez Holocaust organom państwa ponad cztery lata zajmuje sprawa antysemickich wpisów i to nawet wtedy, kiedy okazuje się, że autorem tych wpisów jest urzędujący sędzia? - zastanawia się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Opieszałość i zaniechania w tym zakresie podważają zaufanie publiczne do państwa i do jego instytucji - pisze w liście do KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar apeluje do KRS ws. sędziego Jarosława Dudzicza
Adam Bodnar apeluje do KRS ws. sędziego Jarosława Dudzicza (PAP)
d24ji6b

"W sierpniu 2015 r. na forum internetowym 'Dziennika Gazety Prawnej' użytkownik posługujący się pseudonimem 'jorry123' zamieścił antysemicki w treści wpis, w którym naród żydowski nazwał 'podłym, parszywym narodem'. Osoba o takim pseudonimie jeszcze kilkakrotnie zaznaczała swoją obecność w sieci nienawistnymi komentarzami, pisząc np. o pogromie kieleckim, że 'to była prowokacja ubecka, a jak wiadomo w UB przeważali wtedy żydzi, więc ci żydzi wystąpili przeciwko innym żydom, aby mieć usprawiedliwienie dla dalszej wojny przeciwko żołnierzom niezłomnym" - przypomina Adam Bodnar w piśmie skierowanym do do szefa Krajowej Rady Sądownictwa.

Bodnar przypomina, że Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia - Starego Miasta ustaliła, iż osobą kryjąca się pod pseudonimem "jorry123” jest Jarosław Dudzicz, wówczas sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach, a obecnie prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz także: Antysemicki wpis. "Sędzia Jarosław Dudzicz nie pamięta"

d24ji6b

"Nie mam wątpliwości że wypowiedzi te (...), wypełniały znamiona przestępstwa publicznego znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej, opisanego w art. 257 Kodeksu karnego" - ocenia Bodnar.

"Na wszelkie przejawy nienawiści motywowanej uprzedzeniami państwo musi reagować z pełną stanowczością. Jakiekolwiek próby wzbudzenia pogardy wobec osób o różnej tożsamości kulturowej, pochodzeniu narodowym czy etnicznym powinny spotkać się z wyraźnym i stanowczym sprzeciwem zarówno rządzących, jak i społeczeństwa" - zwraca uwagę RPO.

Zobacz także: Sędzia Jarosław Dudzicz i antysemicki wpis. Reakcja KRS

"Dlatego też pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że Krajowa Rada Sądownictwa nie tylko wykaże się determinacją w prowadzeniu postępowania w sprawie ewentualnego naruszenia zasad etyki wypowiedzi" - kończy swój list Adam Bodnar.

Źródło: rpo.gov.pl

d24ji6b

Podziel się opinią

Share

d24ji6b

d24ji6b
Więcej tematów