Trwa ładowanie...

Antysemicki incydent we Francji. Macron: Nie będziemy tego tolerować

Znany francuski filozof Alain Finkelkraut został obrzucony antysemickimi obelgami przez grupę "żółtych kamizelek". Do incydentu odniósł się prezydent Macron, który nazwał "syna polskich imigrantów" symbolem Francji i zadeklarował, że antysemityzm nie będzie tolerowany.
Share
Alain Finkielkraut od lat zwraca uwagę na francuski antysemityzm
Alain Finkielkraut od lat zwraca uwagę na francuski antysemityzmŹródło: PAP/EPA
d46ylwn

Do zdarzenia doszło w sobotę, kiedy Finkielkraut przechodził w okolicach bulwaru Montparnasse w czasie trwania demonstracji "żółtych kamizelek" w Paryżu. Zauważywszy kontrowersyjnego myśliciela, grupa demonstrantów obsypała go wyzwiskami. Nazywali go "brudnym Żydem", "syjonistycznym g...", rasistą i zapowiadali, że pokara go Bóg i lud.

Incydent wywołał duże wzburzenie we Francji. Finkielkraut to jeden z najbardziej znanych francuskich filozofów i pisarzy, znanych z kontrowersyjnych i krytycznych wypowiedzi m.in. na temat multikulturalizmu i islamskich imigrantów. Początkowo wyrażał sympatię dla protestu "żółtych kamizelek", ale potem zmienił swoje zdanie, oskarżając liderów ruchu o arogancję i uznając ich protest za szkodliwy dla kraju.

Na obelgi pod adresem pisarza zareagował prezydent Francji Emmanuel Macron, którego Finkielkraut wielokrotnie krytykował.

d46ylwn

"Jako syn polskich imigrantów, który został francuskim akademikiem, Alain Finkielkraut jest nie tylko prominentnym literatem, ale też symbolem możliwości, jakie oferuje Republika. Antysemickie obelgi, których był obiektem są absolutnym zaprzeczeniem tego, kim jesteśmy i co czyni nas wielkim narodem. Nie będziemy tego tolerować" - napisał na Twitterze prezydent.

W ostatnich latach Finkielkraut wielokrotnie wskazywał na problem rosnącego antysemityzmu we Francji, wiążąc go m.in. z muzułmańskimi imigrantami we Francji. W ubiegłym roku stwierdził, że poziom nienawiści do Żydów we Francji jest "większy niż kiedykolwiek za jego życia" i prognozował, że sytuacja będzie tylko się pogarszać.

Przeczytaj również: Morderstwo ocalałej z Holokaustu. Czy Żydzi są bezpieczni we Francji?

Tak się bada antysemityzm w Polsce. Rozwiąż test

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46ylwn

Podziel się opinią

Share
d46ylwn
d46ylwn
Więcej tematów