AntyPiSowski i antyLepperowy kongres PSL
W Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki zakończył się Kongres Nadzwyczajny PSL. Delegaci przyjęli Nową Deklarację Programową PSL. To Kongres antyPiSowski i antyLepperowy - ocenił wiceszef PSL Jan Bury.
W Kongresie wzięlo udział około tysiąca delegatów, samorządowców oraz zaproszonych gości. Hasłem Kongresu jest - "Polska równych szans".
Polska nie jest skazana na wybór między liberałami, a radykałami - powiedział prezes PSL Waldemar Pawlak. Podkreślił, że PSL chce prowadzić politykę dla ludzi. Proponujemy lepszą drogę, Polskę lepszych szans, chcemy aktywnego społeczeństwa, sprawnych instytucji i innowacyjnej gospodarki - powiedział prezes PSL.
Prezes PSL ocenił sytuację w PiS-ie jako ostrą. Uważa on, że konflikt w PiS-ie wynika z braku porozumienia między działaczami rządzącej partii. Według niego to, co dzieje się w PiS to "wielki tryumf idei nad zdrowym rozsądkiem".
PiS się zastanawia, ile Jurka, a ile Kaczyńskiego jest w PiSie, natomiast Platforma ma problem, czy jest bardziej liberalna, czy bardziej konserwatywna - dodał Pawlak. Według niego politycy za bardzo się zajmują sobą, a za mało sprawami ludzi.
Jak dodał, ludowcy chcą, aby w Polsce można było godnie żyć, chcą też "Europy w każdej polskiej gminie"
Postawmy na normalność. Polska może być krajem naszych marzeń, trzeba przywrócić w życiu społecznym zasady pomocniczości, solidarności i dobra wspólnego - wzywał szef Stronnictwa.
Prezes PSL powiedział, że Stronnictwo chce skupić się na sprawach ważnych dla ludzi i odejść od politycznego "zagryzania się". PSL będzie zgłaszać inicjatywy zmierzające do tego, żeby debatę publiczną uczynić bardziej osadzoną w realiach, którymi żyją ludzie - podkreślił.
Pawlak zaznaczył, że przesłanie Kongresu, to "budowanie Europy w każdej polskiej gminie i każdej miejscowości".
Liderzy PSL przyznają, że na Kongresie najbardziej "dostało" się ministrowi rolnictwa Andrzejowi Lepperowi. Lepper zajmuje się efektownymi konferencjami na różne tematy, które z rolnictwem nie mają nic wspólnego. Chcemy pokazać, że Lepper dużo mówi, a nic nie robi - powiedział Bury.
Zdaniem Burego, Kongres to "otwarcie" partii na nowe środowiska oraz organizacje pozarządowe. Chcemy brać udział w debatach społeczno-politycznych w Polsce, chcemy, aby nasz głos był słyszalny i brany pod uwagę - zaznaczył. W jego ocenie, miejsce PSL jest w centrum sceny politycznej.
Pokażemy, że jesteśmy przeciwko Samoobronie, PiS, przeciwko polityce obecnego rządu - podkreślił Bury.
PSL chce zapisał w programie, że uznaje za niepodważalne prawa obywatelskie oraz zasady praworządności zawarte w konstytucji z 1997 r. Stronnictwo sprzeciwia się "polityce zawłaszczania państwa" oraz potępia działania "partii rządzących, które wprowadzają do najwyższych urzędów w państwie ludzi niekompetentnych".
PSL uznaje też za niebezpieczne tendencje do centralizacji władzy kosztem uprawnień samorządu i obywateli. Ludowcy opowiadają się za rozdzieleniem urzędu Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości; sprzeciwiają się także procesowi wykorzystywaniu mediów publicznych do bieżących rozgrywek politycznych.
W projekcie Deklaracji Programowej czytamy, że członkostwo Polski w NATO i Unii Europejskiej, to największe osiągnięcie okresu transformacji; ludowcy chcą działać na rzecz umocnienia UE i instytucji wspólnotowych - Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, chcą też ułatwiać współpracę Unii z Rosją.
W Deklaracji dużo miejsca zajmuje kwestia rozwoju samorządu. Według PSL samorząd jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego; ludowcy chcą też likwidacji urzędów wojewódzkich w dotychczasowym kształcie.