ycipk-1fashv

Antonio Guterres nominowany na sekretarza generalnego ONZ

• Zastąpi on 1 stycznia 2017 roku obecnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna
• Kandydatura Antonio Guterresa uzyskała poparcie wszystkich członków RB ONZ
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antonio Guterres
Antonio Guterres (PAP/EPA, Fot: SALVATORE DI NOLFI)
ycipk-1fashv

Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie nominowała byłego premiera Portugalii, 67-letniego Antonio Guterresa, na stanowisko sekretarza generalnego ONZ - poinformowały źródła dyplomatyczne w ONZ.

Zastąpi on 1 stycznia 2017 roku obecnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Jak pisze agencja AP, prawie na pewno Guterres wybierze na swoją zastępczynię kobietę. W wywiadzie dla Associated Press podkreślił, że jedną z kluczowych spraw w zdominowanej przez mężczyzn ONZ jest "ustanowienie parytetu płci".

ycipk-1fashv

Podkreślił ponadto, że jego 10-letnie doświadczenie na stanowisku Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców było "doskonałym przygotowaniem" do pracy na stanowisku sekretarza generalnego ONZ, który musi być uczciwym negocjatorem i musi być postrzegany jako osoba niezależna w celu promowania konsensusu i zażegnywania kryzysów.

- Uważam, że żyjemy w świecie, gdzie mnożą się nowe konflikty i niezmiernie trudno jest rozwiązywać konflikty - powiedział Guterres. - Mamy do czynienia z widocznym brakiem zdolności wspólnoty międzynarodowej do przeciwdziałania i rozwiązywania konfliktów - podkreślił, wskazując że potrzebna jest "nowa dyplomacja na rzecz pokoju".

Guterres - premier Portugalii w latach 1995-2002, lider portugalskiej Partii Socjalistycznej oraz były szef UNHCR - jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu zapewnienia jej "większej operatywności i skuteczności", ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

Obecny sekretarz generalny ONZ, 72-letni Ban Ki Mun, odchodzi ze stanowiska 31 grudnia 2016 roku po dwóch pięcioletnich kadencjach.

ycipk-1fashv
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1fashv

ycipk-1fashv
ycipk-1fashv