Trwa ładowanie...
d3b8k9r

Antoni Macierewicz: Wojsko Polskie coraz bardziej nowoczesne i powiększa swoje szeregi

• Szef MON pochwalił kierunek, w którym zmierza Wojsko Polskie
• Jego zdaniem jest "coraz bardziej nowoczesne" i "powiększa swoje szeregi"
• Macierewicz przypomniał o planie stworzenia obrony terytorialnej
• Na uroczystości nowo powołanych oficerów zaznaczył, że to właśnie oni będą "kadrą i współtwórcami" obrony terytorialnej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz w czasie uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Antoni Macierewicz w czasie uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d3b8k9r

W czasie niedzielnych uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie promocję na pierwszy stopień oficerski - podporucznika - uzyskało 105 żołnierzy rezerwy. Nowo powołani złożyli przysięgę.

W swoim wystąpieniu skierowanym do nowo powołanych oficerów Macierewicz gratulował im "determinacji i poświęcenia, jakiego było trzeba, by dojść do tego pierwszego stopnia oficerskiego".

Podkreślał też, że promocja stanowi dla żołnierzy "wielkie zobowiązanie". - Przysięgaliście stać na straży niepodległości i sprawiedliwości Polski, naszej ojczyzny. (...) To zaszczyt i obowiązek, do którego zobowiązanie składacie w szczególnym miejscu - na Placu Piłsudskiego, stojąc frontem do grobu nieznanego żołnierza, a nad wami wznosi się krzyż upamiętniający obecność tu największego z Polaków, Jana Pawła II, św. Jana Pawła II, który otworzył Polsce drogę do niepodległości, tej niepodległości, której zobowiązujecie się strzec, tej niepodległości, która jest najcenniejszym darem, obowiązkiem i najcenniejszą wartością wszystkich Polaków - mówił.

d3b8k9r

- Współtworzycie kadrę WP, a dotknięcie szabli, które na ramieniu poczuliście będąc promowani, przypomina broń, która była narzędziem wielkich polskich zwycięstw, począwszy od miecza Chrobrego, skończywszy na broni, która dała zwycięstwo Polsce, a pokój Europie w 1920 r. Pamiętajcie o tej chlubnej, wielkiej historii, która jest waszym zobowiązaniem i która jest kierunkiem wskazującym waszą przyszłość - dodał.

Obrona terytorialna

Minister zauważył, że Wojsko Polskie staje się obecnie "nie tylko coraz bardziej nowoczesne", ale również "powiększa swoje szeregi". - Budujemy piąty rodzaj Sił Zbrojnych - obronę terytorialną kraju, część immanentną polskiej armii. Będziecie jej kadrą, będziecie jej współtwórcami, będziecie tymi, którzy, jak przysięgaliście, będziecie wychowywali i dbali o żołnierzy, którzy stanowić będą pierwszy szaniec obrony Rzeczpospolitej - powiedział, zwracając się do nowo powołanych oficerów.

Według zapowiedzi Macierewicza, Wojska Obrony Terytorialnej mają być formowane od września. Docelowo mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W skład obrony terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Szef MON zapowiadał też, że w przyszłym roku liczebność polskiej armii ma sięgnąć 150 tys. żołnierzy.

d3b8k9r

W uroczystościach wzięli również udział m.in. dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marek Tomaszycki, którzy w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy dokonali aktu promocji.

Stopień podporucznika przysługuje podchorążym po odbyciu określonej liczby ćwiczeń i wcześniejszym zdaniu egzaminu oficerskiego. Nowi podporucznicy reprezentują różne specjalności i rodzaje sił zbrojnych. Z awansem wiąże się otrzymanie przydziałów na nowe, oficerskie stanowiska na wypadek mobilizacji.

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów