PolitykaAntoni Macierewicz w USA. Spotkanie z kontrowersyjnym ekspertem

Antoni Macierewicz w USA. Spotkanie z kontrowersyjnym ekspertem

Były szef MON Antoni Macierewicz gości w San Antonio, gdzie spotkał się m.in. z prof. Vincentem Di Maio, amerykańskim patologiem i ekspertem od badania ran postrzałowych. Współpracuje on z podkomisją smoleńską.

Antoni Macierewicz w USA. Spotkanie z kontrowersyjnym ekspertem
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
Natalia Durman

Vincent Di Maio miał być pod koniec 2014 r. w posiadaniu zdjęcia dowodzącego, że jedna z ofiar znaleziona pod Smoleńskiem miała ranę postrzałową na tyle głowy. "Ewentualny ślad krwi oznaczałby, że rany powstały, gdy osoba jeszcze żyła" - sugerował. Na jego opinię powoływał się kontrowersyjny niemiecki dziennikarz śledczy Jürgen Roth.

Di Maio pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Nauk Sądowych Texasu od 2011 do 2015 roku, a w latach 2013-2016 zasiadał w Narodowej Komisji USA ds. Nauk Sądowych. Ponadto, jak podkreśla Macierewicz, "służy podkomisji smoleńskiej swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem".

To nie jedyne wzbudzające kontrowersje spotkanie Macierewicza w USA. Jak informował w rozmowie z Telewizją Republika, "widział się" również z "wybitnym anatomopatologiem". "Krótka, ale intensywna wizyta" - podsumowywał.

Wręczył medal

Macierewicz uhonorował Andrew Schally'ego, amerykańskiego biochemika i lekarza polskiego pochodzenia, medalem "Pro Patria". Otrzymał on w 1977 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności, co zapoczątkowało neuroendokrynologię.

"Jestem dumny, że prof. Schally gościł w MON w 2017, zacieśniając współpracę PL-USA w sferze medycyny wojskowej" - pisze Macierewicz

Były szef MON podkreśla, że Schally odegrał też "istotną rolę w uratowaniu Pomnika Katyńskiego w Jersey City". Jak pisaliśmy w WP, po kilku miesiącach podjęto decyzję, że nie zostanie przeniesiony z Exchange Place.

Pomnik Katyński w Jersey City to pierwszy monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej w Stanach Zjednoczonych stojący w otwartej przestrzeni miejskiej. Został odsłonięty 19 maja 1991 roku.

Exchange Place uchodzi za bardzo prestiżową lokalizację - rozpościera się z niego widok na Manhattan oraz One Trade Center - wieżowiec, który powstał w miejscu zamachu z 11 września 2001 roku.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop uznał w kwietniu, że monument należy przenieść w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork oraz New Jersey. Sprzeciw okazywali także polscy politycy i rządzący.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wpadka Andrzeja Dudy. Barbara Nowacka: nie dojrzał do roli prezydenta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (737)