Trwa ładowanie...
d3jopeh

Antoni Macierewicz: strzeżenie popiersia Lecha Kaczyńskiego wielkim obowiązkiem żołnierzy

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w obchodach święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. - Tak jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy wyklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od tygodnia spada na was wielki obowiązek strzeżenia popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej - zwrócił się do zgromadzonych żołnierzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz: strzeżenie popiersia Lecha Kaczyńskiego wielkim obowiązkiem żołnierzy
(East News, Fot: East News)
d3jopeh

Przypomnijmy, że 10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, przed siedzibą DGW zostało uroczyście odsłonięte popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W środę Macierewicz przypomniał, że tamtego dnia mówił do dowódców o ich obowiązku strzeżenia tego pomnika.

Jak zaznaczył, żołnierze i dowódca DGW gen. Robert Głąb potwierdzili swoje zdolności bojowe i żołnierski honor, przy okazji fundowania i wystawienia na placu, w witrynie siedziby garnizonu warszawskiego, popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ten pomnik, zdaniem Macierewicza, "na zawsze będzie świadczył o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej".

Popiersie Kaczyńskiego zniknęło sprzed budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa

d3jopeh

W swoim przemówieniu szef MON dziekował też żołnierzom GDW za to, że są twarzą Wojska Polskiego oraz strażnikami i gospodarzami pl. Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, który jest sercem Polski i stolicy. - To wy wobec naszych gości z całego świata reprezentujecie to Wojsko Polskie. (...) Wojsko, naród, ale i całe państwo, patrząc na was, jest dumne z Wojska Polskiego - podkreślał Macierewicz.

Podczas uroczystości nadano też odznaczenia państwowe i resortowe oraz awansowano na wyższe stopnie. Wyróżnionych zostało ok. 150 żołnierzy i pracujących w dowództwie cywilów.

Kim są żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa?

DGW, która podlega bezpośrednio szefowi MON, to 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Dowództwu podlega też 20 orkiestr wojskowych. Jednostka odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska, a także umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

d3jopeh

Stołeczne dowództwo zajmuje się także logistyką związaną z zaopatrzeniem w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny ok. 280 instytucji, głównie komórek MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych.

Na co dzień żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed Pałacem Prezydenckim.

Źródło: PAP

d3jopeh

Podziel się opinią

Share

d3jopeh

d3jopeh
Więcej tematów