Trwa ładowanie...

Antoni Macierewicz: dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami

Minister obrony narodowej zapewnia, że Polska wyrazi poparcie dla Francji. Antoni Macierewicz mówił o tym przed rozpoczęciem spotkania szefów resortów obrony Unii Europejskiej w Brukseli.

Share
Antoni Macierewicz: dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami
Źródło: PAP/EPA, Fot: Paweł Supernak
d1gp1xl

- Jest oczywiste, że Polska w tej dramatycznej sytuacji w pełni wyrazi swoje poparcie i wsparcie dla Francji. Jak trafnie powiedział pan prezydent: dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami - powiedział minister Macierewicz.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie wykluczyła, że podczas obrad ministrów obrony państw UE będzie dyskusja na temat prośby Francji, która chce aktywacji unijnej klauzuli solidarności.

d1gp1xl

Zapisana w traktacie UE klauzula przewiduje, że jeśli któreś z państw członkowskich stanie się celem ataku terrorystycznego, to pozostałe kraje "działają wspólnie w duchu solidarności", udzielają sobie wzajemnie pomocy i koordynują działania w ramach Rady UE. W poniedziałkowym przemówieniu prezydent Francji Francois Hollande powołał się na ten artykuł unijnego traktatu.

Jego aktywacja będzie oznaczać, że kraje unijne powinny udzielić Francji pomocy, o jaką się zwróci.

W związku z piątkowymi, krwawymi zamachami w Paryżu, Francja poprosiła o uruchomienie tak zwanej klauzuli solidarności, zapisaną w Traktacie Lizbońskim. Klauzula ta stanowi, że Unia i każde państwo członkowskie z osobna mają obowiązek udzielić wszelkiej możliwej pomocy państwu członkowskiemu, które padło ofiarą ataku terrorystycznego. Niewykluczone, że temat ten pojawi się na dzisiejszym spotkaniu unijnych ministrów obrony.

Szef MON Antoni Macierewicz bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Pierwotnie Polskę reprezentować miał jedynie sekretarz stanu Bartosz Kownacki. Delegacji polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej przewodniczyć będzie Antoni Macierewicz. Towarzyszy mu sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

W zamachach w Paryżu 13 listopada zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.

d1gp1xl

Podziel się opinią

Share
d1gp1xl
d1gp1xl
Więcej tematów