Trwa ładowanie...
d295jry
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Antoni Macierewicz: dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami

Minister obrony narodowej zapewnia, że Polska wyrazi poparcie dla Francji. Antoni Macierewicz mówił o tym przed rozpoczęciem spotkania szefów resortów obrony Unii Europejskiej w Brukseli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz
Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz (PAP/EPA, Fot: Paweł Supernak)
d295jry

- Jest oczywiste, że Polska w tej dramatycznej sytuacji w pełni wyrazi swoje poparcie i wsparcie dla Francji. Jak trafnie powiedział pan prezydent: dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami - powiedział minister Macierewicz.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie wykluczyła, że podczas obrad ministrów obrony państw UE będzie dyskusja na temat prośby Francji, która chce aktywacji unijnej klauzuli solidarności.

Zapisana w traktacie UE klauzula przewiduje, że jeśli któreś z państw członkowskich stanie się celem ataku terrorystycznego, to pozostałe kraje "działają wspólnie w duchu solidarności", udzielają sobie wzajemnie pomocy i koordynują działania w ramach Rady UE. W poniedziałkowym przemówieniu prezydent Francji Francois Hollande powołał się na ten artykuł unijnego traktatu.

d295jry

Jego aktywacja będzie oznaczać, że kraje unijne powinny udzielić Francji pomocy, o jaką się zwróci.

W związku z piątkowymi, krwawymi zamachami w Paryżu, Francja poprosiła o uruchomienie tak zwanej klauzuli solidarności, zapisaną w Traktacie Lizbońskim. Klauzula ta stanowi, że Unia i każde państwo członkowskie z osobna mają obowiązek udzielić wszelkiej możliwej pomocy państwu członkowskiemu, które padło ofiarą ataku terrorystycznego. Niewykluczone, że temat ten pojawi się na dzisiejszym spotkaniu unijnych ministrów obrony.

Szef MON Antoni Macierewicz bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Pierwotnie Polskę reprezentować miał jedynie sekretarz stanu Bartosz Kownacki. Delegacji polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej przewodniczyć będzie Antoni Macierewicz. Towarzyszy mu sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

W zamachach w Paryżu 13 listopada zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.

d295jry

Podziel się opinią

Share

d295jry

d295jry
Więcej tematów