Trwa ładowanie...

Antoni Macierewicz: do szkół powinno wrócić przysposobienie wojskowe

• Szef MON uważa, że przedmiot powinien zawierać program dla szkół średnich
• - Rząd nie podjął w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji - zastrzegł minister
• - Ale dobrze by było, gdyby to się zrealizowało - dodał Macierewicz

Share
Antoni Macierewicz: do szkół powinno wrócić przysposobienie wojskowe
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Antczak
d2lbga8

Macierewicz podkreślił, że skoro rząd wraca do reformy szkół ogólnokształcących, to być może warto przywrócić do ich programu przysposobienie wojskowe, które istniało w szkołach w latach 60. i 70.

- Wstępne rozmowy w tej kwestii są prowadzone. Mam nadzieję, że od roku 2018 wejdzie przysposobienie wojskowe do programu szkolnego, ale to jest wstępna koncepcja - powiedział szef MON.

d2lbga8

Zaznaczył, że rząd jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie nie podjął. - Ale dobrze by było, gdyby to się zrealizowało - dodał minister.

Do 2012 r. w szkołach ponadgimnazjolnych był przedmiot o nazwie przysposobienie obronne. Zakres nauczania obejmował szeroko pojętą obronę cywilną, metody ochrony przed różnymi zagrożeniami, przygotowanie do postępowania w wypadku katastrof oraz tematykę czysto wojskową. Podczas nauki uczniowie byli także szkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

Od 1 września 2012 r. zastąpiono je przedmiotem edukacja dla bezpieczeństwa, który od 2009 roku realizowany jest również w gimnazjach. Zakres nauczania na tym został uzgodniony przez ministrów edukacji narodowej, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

d2lbga8

Podziel się opinią

Share
d2lbga8
d2lbga8
Więcej tematów