Trwa ładowanie...
d3mpsyp

Anonimowy donos na blogera o ps. MatkaKurka. Miał nawoływać do zbiórki na spłatę zasądzonej grzywny

Do legnickiej policji wpłynęło anonimowe zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez blogera Piotra W., znanego jako MatkaKurka. Dotyczy ono ogłoszenia zbiórki środków na zapłatę orzeczonej przez sąd grzywny wobec W.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anonimowy donos na blogera o ps. MatkaKurka. Miał nawoływać do zbiórki na spłatę zasądzonej grzywny
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d3mpsyp

Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy trafiło anonimowe doniesienie o możliwości popełnienia wykroczenia przez Piotra W. – MatkęKurkę. Miałby być to czyn z art. 57 kodeksu wykroczeń, który mówi o karze dla tego, kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo lub wykroczenie. Sprawa ma dotyczyć grzywny 5000 zł, którą nałożył na Piotra W. Sąd Okręgowy w Legnicy.

Podstawą do podejrzenia miałby być wpis MatkiKurki na jego blogu pod postem z dnia 26 lutego 2015 r. pt. „Prawomocny wyrok! Owsiak doił kasę z WOŚP, ale nie wolno o nim mówić „hiena”, bo to kosztuje 5 tys.!”. Bloger napisał w nim:

„Bardzo proszę o pełne zrozumienie dla moich słów, bo rzecz jest wybitnie delikatna. 5 tysięcy jest dla mnie problemem, ale nie takim, żebym z czystym sumieniem miał pasożytować na wdowim groszu. Przeszedłem w życiu wystarczająco dużo, by wiedzieć, co to znaczy mieć albo nie mieć 20 złotych. Proszę Was nie róbcie niczego kosztem własnym, czy waszych rodzin dla mnie to jest naprawdę FANTASTYCZNY sygnał, taki gest solidarności, ale jednocześnie wyrzut sumienia. (…). Sąd pokazał dobitnie, że z ustalonymi w Złotoryi faktami nie da się nic zrobić, ale da się zmienić stawkę za zniewagę WZAJEMNĄ i może to wystarczy, może się zrobi cisza wokół sprawy. Nie ma takiego wyroku i takich pieniędzy, które zamkną mi gębę. Doprowadzę sprawę Owsiaka do końca. Tyle mogę obiecać. Kto czuje potrzebę, ale przede wszystkim MA MOŻLIWOŚĆ, będę wdzięczy za każde 5 złotych abonamentu, ale kto odbiera rodzinie i daje mnie, niech się w ekwiwalencie pomodli albo przeliteruje ulubione słowo od prawej do lewej - na szczęście".

d3mpsyp

- Postępowanie wyjaśniające, czy doszło do wykroczenia, prowadzić będą policjanci z komisariatu w Chojnowie, ponieważ autor bloga jest mieszkańcem tamtejszej gminy – powiedział Wirtualnej Polsce podinsp. Sławomir Masojć z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Wykroczenie z art. 57 kw jest karane grzywną lub aresztem.

W czwartek, 26 lutego, zakończył się w Sądzie Okręgowym w Legnicy proces apelacyjny w sprawie Piotra W. Bloger został uznany winnym znieważania Jerzego Owsiaka i zasądzono wobec niego karę grzywny w wysokości 5000 złotych, która w stosunku do wyroku sądu pierwszej instancji znacznie wzrosła. We wrześniu 2014 r. Sąd Rejonowy w Złotoryi wymierzył MatceKurce grzywnę w wysokości 300 złotych, stanowiącą pokrycie kosztów procesu.

Piotr W. w swoich postach przedstawiał fakty, które miałyby wskazywać, że Jerzy Owsiak przywłaszczył sobie część środków pochodzących ze zbiórek publicznych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pojawiały się w nich kierowane pod adresem Owsiaka określenia „hiena cmentarna” czy „król żebraków i łgarzy”, których użycie sąd uznał za podstawę do ukarania blogera.

MatkaKurka zapowiedział równocześnie, że złoży do sądu akt oskarżenia w związku z art. 216 kodeksu karnego dotyczącym znieważenia w związku ze słowami „p* się”, „będziesz miał w d**” oraz „pachniesz komorą Auschwitz”, które skierował pod adresem Piotra W. Jerzy Owsiak.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3mpsyp

Podziel się opinią

Share

d3mpsyp

d3mpsyp
Więcej tematów