Niebywałe, co stało się z pogodą. Anomalie w Polsce i Hiszpanii

W miniony wtorek Warszawa odnotowała wyższą temperaturę niż stolica Hiszpanii. W Warszawie maksymalna temperatura wyniosła 16,5 st. C, a w Madrycie było to 12 st. C.

Na zdjęciu pielgrzymi w Hiszpanii, 26.03.2024 r. Na mapie anomalia aktualnych temperatur w Europie w stosunku do średniej z lat 1979-2010
Na zdjęciu pielgrzymi w Hiszpanii, 26.03.2024 r. Na mapie anomalia aktualnych temperatur w Europie w stosunku do średniej z lat 1979-2010
Źródło zdjęć: © PAP | WXCHARTS.COM

W dodatku niespodziewane opady śniegu oraz marznącego deszczu doprowadziły we wtorek do licznych utrudnień na drogach w różnych regionach Hiszpanii. Do wtorkowego popołudnia nieprzejezdnych była kilkadziesiąt dróg.

Rzadki jak na końcówkę marca atak zimy na Półwyspie Iberyjskim przyniósł szczególne utrudnienia w ruchu w aglomeracji dużych miast - takich jak Madryt, Saragossa oraz Salamanka. We wtorkowe popołudnie nieprzejezdnych była nawet część dróg łączących Hiszpanię z Portugalią, co wywołało chaos komunikacyjny.

Synoptycy wskazują, że temperatury są w tamtej części Europy aż o ponad 10 st. C niższe, niż wynikałoby z normy dla obecnej pory roku. Jednocześnie w Polsce panowała wiosenna pogoda z dodatnią temperaturą. Na wtorek prognozowano nawet 17 st. C w kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziecko siedziało na parapecie. Moment dramatycznej interwencji

Polskę dosięgnął klin ciepła, Hiszpania w zatoce chłodu

Natomiast prognozy na świąteczny czas dla Hiszpanii przewidują, że w Madrycie można spodziewać się 9 st. C. Cieplej ma być na południu - ok. 20 st. C. W Polsce - w sobotę lub w niedzielę - zapowiada się z kolei pobicie rekordu ciepła.

IMGW informuje, że aktualny jeszcze rekord temperatury dla marca w Polsce to 25,6 st. C - taką temperaturę odnotowano w Nowym Sączu.

Z czego wynikają takie różnice temperatury w Europie, które wydawać mogą się szokujące? "Polskę dosięgnął klin ciepła rozciągający się od środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego" - tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Wiosenne temperatury odnotowano też na Węgrzech, w krajach bałkańskich czy we Włoszech.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Anomalia aktualnych temperatur w stosunku do średniej z lat 1979-2010
Anomalia aktualnych temperatur w stosunku do średniej z lat 1979-2010© wxchartscom | wxchartscom

Z kolei Hiszpania znalazła się "w zatoce chłodu, która rozbudowała się od Spitsbergenu, przez Skandynawię i Anglię, po północne wybrzeże Maroka" - dodaje Unton-Pyziołek.

Temperatura powietrza w Europie
Temperatura powietrza w Europie © ClimateReanalyzer.org | Climate Change Institute

Prognoza na niedzielę

Jak zapowiada się natomiast pogoda na niedzielę? W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie małe, przejściowo umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie od 8 st. C na północy do 14 st. C na południu Polski. Chłodniej będzie w rejonach podgórskich Sudetów - około 7 st. C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Na południu porywy wiatru osiągną do 70 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, a wysoko w Tatrach i w Sudetach do 120 km/h.

W niedzielę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, w zachodniej połowie Polski wzrastające do dużego i tam możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na północnym zachodzie do 24 st. C na południu, tylko nad samym morzem około 13 st. C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru osiągną do 55 km/h, w rejonach podgórskich do 75 km/h, a wysoko w Tatrach i w Sudetach do 100 km/h.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie nawet 23 st. C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na ogół południowy.

Źródło: WP Wiadomości, IMGW, PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (120)