Trwa ładowanie...

Angela Merkel w ogniu krytyki. Niemiecka prasa krytykuje wystąpienie kanclerz po zamachach

• "Sueddeutsche Zeitung": w "epoce siekier" zaufanie do Merkel mocno spadło
• Gazeta uważa, że "brakuje jej zdolności do ubierania uczuć w słowa"
• Prasa: Merkel jest "chłodną królową pragmatycznego rozsądku"
• "Frankfurter Rundschau": kanclerz nadal nuci swoje kołysanki

Angela Merkel w ogniu krytyki. Niemiecka prasa krytykuje wystąpienie kanclerz po zamachachŹródło: AFP, fot: Bernd von Jutrczenka / dpa
dq8ptd5
dq8ptd5

Konferencja prasowa Angeli Merkel, na której niemiecka kanclerz broniła swojej polityki migracyjnej i przedstawiła propozycje poprawy bezpieczeństwa w kraju, spotkała się z krytycznym przyjęciem niemieckich komentatorów.

Największy niemiecki dziennik opiniotwórczy "Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę, że w "epoce siekier" (nawiązanie do ataku młodego Afgańczyka uzbrojonego w siekierę na pasażerów pociągu) zaufanie do Merkel "mocno spadło".

Autor komentarza Kurt Kister zauważa, że przemówienia Merkel nigdy nie są udane, gdyż "brakuje jej zdolności do ubierania uczuć w słowa". Merkel jest "chłodną królową pragmatycznego rozsądku" i sprawia wrażenie osoby aroganckiej lub takiej, której sprawy ludzi są bardzo dalekie.

"(Wśród ludzi) widać zwątpienie i strach, bezradność, bezsilność i gniew. Chętnie usłyszelibyśmy od kobiety, która od 11 lat rządzi Niemcami, coś bardziej wyczerpującego na ten temat" - pisze Kister.

dq8ptd5

Komentator podkreśla, że Merkel potwierdziła swoje stanowisko w sprawie imigrantów i powtórzyła hasło "Damy radę". Zauważa krytycznie, że niemiecka kanclerz wykazała się ubóstwem słownictwa, mówiąc, że obecna sytuacja stanowi "próbę wytrzymałości". "Merkel użyłaby prawdopodobnie tych słów także w przypadku zatonięcia Titanica albo powstania z grobu Johna Lennona" - pisze z ironią Kister.

"SZ" zastrzega, że pomimo wezwań z lewej i prawej strony sceny politycznej do ustąpienia Merkel nie ma obecnie z kim przegrać - ani w partiach opozycyjnych, ani w jej własnej partii CDU.

"Frankfurter Rundschau" zwraca uwagę, że wystąpienie Merkel po raz kolejny unaoczniło kontrast między niepokojem panującym w kraju a stylem działania pani kanclerz.

"Jej przypominająca automat rzeczowość jest daleka od rzeczywistości" - ocenia komentator. "Kraj czuje, że 'wypracowanie' ustawy poprawiającej bezpieczeństwo i zaostrzenie przepisów o azylu już nie wystarczy, by móc żyć tak, jak dotychczas" - dodaje dziennikarz "FR". "Niemcy obudziły się z potężną porcją strachu, a kanclerz nuci nadal swoje kołysanki. To jest przyczyna jej porażki" - czytamy w "Frankfurter Rundschau".

dq8ptd5

"Tagesspiegel": nie ma planu i nie chce powiedzieć, czy nadal pozostanie na stanowisku

Podobne stanowisko zajmuje wydawany w Berlinie "Tagesspiegel". "Kraj jest zaniepokojony, a Angela Merkel nie tylko nie ma planu, ale nawet nie chce powiedzieć, czy chce nadal pozostać na stanowisku (czy będzie kandydowała w wyborach do Bundestagu w 2017 r.)" - krytykuje autor komentarza.

"Damy radę - w porządku, ale jak? Z nią czy bez niej?" - pyta dziennikarz "Tagesspiegla". Niemcy muszą wiedzieć, o co chodzi - pisze komentator.

"Die Welt" należy do nielicznych gazet, które chwalą wystąpienie Merkel. "W czasach kryzysu i terroru politycy wręcz walczą o to, by ich słowa ukazały się jako pierwsze. Fakt, że Merkel zabiera głos dopiero wtedy, gdy ma coś ważnego do zakomunikowania, jest objawem pozytywnym" - ocenia Jacques Schuster.

dq8ptd5

"Obywatele doceniają polityków, którzy nawet w chwilach burzy zachowują zimną krew" - zaznacza komentator, porównując Merkel ze znanym z ciętego języka Helmutem Schmidtem, kanclerzem RFN na przełomie lat 70. i 80.

"Merkel nie jest Schmidtem. Brak jej przede wszystkim potoczystego stylu wypowiedzi. Na konferencji prasowej emanowała jednak spokojną siłą woli, która z pewnością odniesie skutek. Merkel była tak pewna siebie, że pozwoliła sobie na powtórzenie hasła Damy radę" - pisze Schuster.

To hasło napawa optymizmem, ale równocześnie przykrywa to, że polityka migracyjna rządu uległa zmianie. Merkel nie przyzna się do błędu, ale przynajmniej czegoś się z niego nauczyła. "Nie będzie już otwartych granic dla wszystkich" - konkluduje komentator "Die Welt".

dq8ptd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq8ptd5
Więcej tematów