Trwa ładowanie...
d4bbhc9

Angela Merkel: propozycja V4 ws. kryzysu migracyjnego - interesująca

• Koncepcja ta zakłada dopasowanie zdolności do przyjmowania uchodźców i imigrantów do rozwoju gospodarczego danego kraju
• Merkel: sądzę, że podejście poszukiwania rozwiązań jest pozytywne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel
Angela Merkel (AFP, Fot: Britta Pedersen / POOL)
d4bbhc9

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w piątek po zakończeniu nieformalnego szczytu UE w Bratysławie, że propozycja "elastycznej solidarności" Grupy Wyszehradzkiej odnosząca się do odpowiedzi na kryzys migracyjny jest interesująca.

Koncepcja ta zakłada, że zdolność do przyjmowania uchodźców i imigrantów powinna być dopasowana do rozwoju gospodarczego danego kraju i m.in. możliwości jego rynku pracy.

- Sądzę, że podejście poszukiwania rozwiązań jest pozytywne - powiedziała na konferencji prasowej Merkel.

d4bbhc9

- Francja i Niemcy w najbliższych miesiącach bardzo mocno się zaangażują, by z tego wszystkiego uczynić sukces - dodała Merkel, prezentując wspólnie z prezydentem Francji Francois Hollande'em listę priorytetów dla UE na najbliższe miesiące.

Zapowiedziała "bardzo intensywną" wspólną francusko-niemiecką pracę, aby Europa stała się sukcesem. Przyznała, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE podjęta w czerwcowym referendum pogrążyła resztę wspólnoty w kryzysie. Dlatego kolejne sześć miesięcy, aż do zaplanowanego na marzec szczytu w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ma być poświęconych na opracowanie planu ożywienia UE.

Merkel powiedziała, że UE "znajduje się w krytycznej sytuacji po referendum w Wielkiej Brytanii, ale także z powodu innych problemów, jakie mamy". - Musimy razem zgodzić się na agendę, musimy mieć działający plan - podkreśliła. Jej zdaniem w UE potrzeba więcej solidarności i współpracy.

Prezydent Hollande powiedział, że szczyt wykazał, iż UE może posuwać się do przodu po Brexicie.

- Francja i Niemcy będą kontynuować działanie w taki sposób, byśmy mogli zapewnić konkretne działania - powiedział prezydent.

d4bbhc9

Podziel się opinią

Share
d4bbhc9
d4bbhc9
Więcej tematów