Trwa ładowanie...

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki w Auschwitz-Birkenau. Poruszające słowa

Premier Mateusz Morawiecki oraz Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel biorą udział w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Na miejscu jest nasza kamera. Merkel w dawnym obozie zagłady jest po raz pierwszy.
Share
10 lat Fundacji Auschwitz-Birkenau
10 lat Fundacji Auschwitz-BirkenauŹródło: PAP
d1b9fxj

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki są w piątek w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Obecność w byłym obozie zagłady jest związana z 10. rocznicą powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau. Jak podaje Polsat News, fundacja zajmuje się ona, której celem jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów. Niemcy przekazały dotychczas 60 mln zł na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Obecnie zapowiedziano, że przekaże na ten cel kolejnych 60 mln zł.

   PAP
Źródło: PAP

Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Druty, mury, domy, chodniki, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni. Zbrodni z czasów II Wojny Światowej popełnianych na więźniach -Żydach, Polakach, więźniach Rosyjskich, Romach, Sinti - zaczął swoją wypowiedź. - Jesteśmy zobowiązani, by tę pamięć pielęgnować - powiedział.

d1b9fxj

- Mówiłem dziś pani kanclerz o Treblince. To również symbol tamtych czasów - dodał. Podkreślił także, że trzeba dbać o prawdę tamtych czasów. - Dzisiaj odchodzą ludzie, którzy są świadkami tamtych strasznych czasów. Jesteśmy zobowiązani, żeby tę pamięć pielęgnować bo jeżeli pamięć odchodzi to tak jakbyśmy zapewnili drugi raz cierpienie tym, co przeżyli tu niewyobrażalne piekło- mówił do zebranych.

Angela Merkel: to niemiecki obóz zagłady

- Auschwitz-Birkenau to niemiecki obóz zagłady. Stworzony przez Niemców. Zależy mi na tym, by ten fakt podkreślić. To nigdy nieprzemijająca odpowiedzialność - powiedziała Angela Merkel. Mówiła, że to, co tutaj się działo, jest niepojęte dla ludzkiego rozumu. - Oświęcim znajduje się w Polsce, ale obóz był zaanektowany, a sprawcami zbrodni byli Niemcy - mówiła.

Merkel dodała, że odczuwa głęboki wstyd w związku z barbarzyńskimi zbrodniami, które zostały tu popełnione przez Niemców.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Tragedia w Szczyrku. Burmistrz komentuje ze łzami w oczach

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1b9fxj

Podziel się opinią

Share
d1b9fxj
d1b9fxj
Więcej tematów