Trwa ładowanie...
dvnin7x

Andrzejki 2019. Wróżby, lanie wosku i nie tylko. Jak spędzić ten dzień?

Andrzejki 2019 już w przyszłym tygodniu. Dowiedz się, kiedy wypada ten dzień, jakie są tradycyjne zabawy i jak możesz spędzić czas w gronie przyjaciół.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzejki 2019 już w przyszłym tygodniu. Kiedy wypada ten dzień? Jakie są tradycyjne wróżby? Jak się bawić?
Andrzejki 2019 już w przyszłym tygodniu. Kiedy wypada ten dzień? Jakie są tradycyjne wróżby? Jak się bawić? (East News, Fot: Adrian Slazok/REPORTER)
dvnin7x

Andrzejki. Pochodzenie święta

Tradycyjne Andrzejki, wieczór wróżb, obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. To wigilia wypadającego 30 listopada dnia św. Andrzeja – rybaka, brata św. Piotra, apostoła i męczennika. Andrzejki były tradycyjnie ostatnią okazją, by wziąć udział w hucznej zabawie przed adwentem.

W przeszłości Andrzejki były zabawą przeznaczoną wyłącznie dla dziewcząt. Młodzieńcy bawili się w dniu św. Katarzyny, 24 listopada. Stopniowo jednak tradycja Katarzynek zanikła, a mężczyźni otrzymali wstęp na zabawy andrzejkowe.

dvnin7x

Andrzejki. Tradycyjne wróżby i zabawy

Andrzejki kojarzymy z wróżbami dotyczącymi przyszłego małżeństwa. Większość zabaw andrzejkowych służyła pannom w zdobyciu informacji o spodziewanym wybranku.

Lanie wosku na Andrzejki należało do najprostszych i najbardziej ekscytujących zabaw. Aby w nią zagrać, potrzebujemy kilku świeczek, blaszanego naczynia, źródła ognia, miski z zimną wodą, ściany, klucza z dużym uchem i odrobiny inwencji. Zaczynamy od roztopienia świeczek w blaszanym naczyniu. Potem przelewamy cienką strużką stopiony wosk przez ucho od klucza. Jeśli nie ma odpowiedniego klucza, możecie wykonać go z tektury. Wosk powinien padać na powierzchnię wody w misce. Po stworzeniu figury wyjmijcie ją i obejrzyjcie pod światło. Jaki cień rzuca na ścianę? Od jego kształtu zależy, co czeka wróżącego w przyszłości.

Inną andrzejkową zabawą jest obieranie jabłek. Przy użyciu noża lub obieraczki zdejmujemy skórkę z owocu. Obierka powinna być jak najdłuższa. Następnie dziewczyny rzucają obierki przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się rzucona obierka, przypomina pierwszą literę imienia przyszłego męża.

dvnin7x

Piękna tradycyjna zabawa na Andrzejki wymaga sprowadzenia gąsiora. Dziewczyny ustawiają się w koło i wpuszczają do środka gąsiora z zawiązanymi oczami. Panna, do której gąsior najpierw podejdzie (albo którą pierwszą skubnie) jako pierwsza ma wyjść za mąż. Zabawa ta znana była w Małopolsce i na Kujawach.

Andrzejki 2019. Bale i inne imprezy

Wróżby to nie jedyny sposób na świętowanie Andrzejek. 30 listopada w Ukrytym Pałacyku w Krakowie od 20:00 można wziąć udział w Balu andrzejkowym za 178 złotych za osobę. W Centrum Kongresowym ICE Kraków wysłuchamy koncertu zespołu Dżem, który obchodzi w tym roku 40-lecie. Cena biletu wynosi 100 złotych za osobę.

Mieszkańcy Warszawy mogą udać się na zabawę do Hotelu Książę Poniatowski w Łazach. Cena biletu wynosi 190 złotych za osobę, 175 złotych w wypadku grupy od 8 osób. Huczny bal z DJ-em i mnóstwem jedzenia potrwa od 20:00 do 3:00. Obywatele Gdańska mogą udać się na Koncert Andrzejkowy muzyki filmowej do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Bilety kosztują od 20 do 85 złotych.

dvnin7x

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Expose Morawieckiego jak Tuska? Stanowcza reakcja ministra Szefernakera

dvnin7x

Podziel się opinią

Share
dvnin7x
dvnin7x
Więcej tematów