Trwa ładowanie...

Andrzejki 2019: kiedy i jak je obchodzimy?

Zbliżają się Andrzejki 2019. Dowiedz się, kiedy i jak obchodzić tradycyjne święto. Jakie są andrzejkowe zabawy?
Share
Zbliżają się Andrzejki 2019. Dowiedz się, kiedy i jak obchodzić tradycyjne święto.
Zbliżają się Andrzejki 2019. Dowiedz się, kiedy i jak obchodzić tradycyjne święto. Źródło: East News, Fot: ADAM STEPIEN/REPORTER
d2ekn0c

Andrzejki 2019 – kiedy obchodzimy?

Andrzejki to popularna nazwa wigilii św. Andrzeja, jednego z dwunastu apostołów, patrona Szkocji, Grecji, Hiszpanii i Rosji. Wieczór ten przypada co roku w nocy z 29 na 30 listopada, tuż przed rozpoczęciem adwentu. W Kościele Katolickim adwent – po łacinie "przyjście" – obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem, okres radosnego, ale i spokojnego oczekiwania na narodzenie Jezusa.

Andrzejki to tradycyjnie ostatnia okazja, żeby zabawić się przed Bożym Narodzeniem. Dziś Kościół nie wymaga, ale zachęca, by również w okresie adwentu – jak w Wielkim Poście – nie uczestniczyć w hucznych zabawach.

d2ekn0c

Andrzejkowe wróżby i inne zwyczaje

Podczas Andrzejek dominują przede wszystkim wróżby matrymonialne, przeznaczone dla kobiet. W dawnych wiekach młode panny szukały okazji, by poznać swoją przyszłość.

Do najpopularniejszych zwyczajów andrzejkowych należą wróżby z wosku. Roztopiony wosk lano przez dziurkę w dużym kluczu do miski z zimną wodą i odczytywano, jaki znak powstał z zastygniętej masy. Na przykład kształt anioła oznaczał dobrą nowinę, zamek – księcia z bajki, gwiazda – szczęście i pieniądze.

Inna zabawa na Andrzejki wymagała od każdej uczestniczki zdjęcia lewego buta. Buty ułożone jeden za drugim w kierunku wyjścia z izby wskazywały, która dziewczyna najszybciej wyjdzie za mąż. Była to właścicielka pantofelka, który jako pierwszy przekroczył próg sali. Podobny zwyczaj polegał na rzuceniu butem przez lewe ramię. Jeśli po rzucie nosek buta był skierowany ku drzwiom, można było oczekiwać rychłego wesela.

d2ekn0c

Kolejny popularny rytuał andrzejkowy to losowanie przedmiotu leżącego pod filiżanką. Pod czterema naczyniami chowano obrączkę, monetę i różaniec – czwarta filiżanka zostawała pusta. Ten, kto wyciągnął filiżankę z obrączką, mógł liczyć na szybkie małżeństwo.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Gangsterzy na filmie z Beatą Szydło. Radosław Fogiel nie wyklucza pozwu przeciwko TVN

d2ekn0c

Podziel się opinią

Share
d2ekn0c
d2ekn0c
Więcej tematów