Andrzej Wajda w 85. urodziny spotka się z widzami
Z okazji 85. urodzin Andrzej Wajda spotka się z widzami w niedzielę w warszawskim kinie Kultura. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz wybranych przez samego reżysera filmów. W sobotę życzenia reżyserowi złożą artyści i ludzie kultury.
04.03.2011 | aktual.: 04.03.2011 15:16
Zgromadzonej w niedzielę w warszawskim kinie Kultura publiczności pokazane zostaną dwa mniej znane w Polsce filmy Andrzeja Wajdy. Będą to: przedstawiający autorską wizję rewolucji francuskiej "Danton" (1982) oraz zrealizowana na podstawie prozy Dostojewskiego "Nastasja" (1994) - poinformowała Edyta Jarząb ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kończący tego dnia 85 lat twórca spotka się z widzami.
Podczas sobotniego, zamkniętego dla publiczności przyjęcia urodzinowego Andrzejowi Wajdzie życzenia w kinie Kultura złożą: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz przyjaciele i współpracownicy reżysera, m.in.: Krzysztof Zanussi, Magdalena Zawadzka i Adam Michnik. Obchody uświetni występ Hanny Banaszak.
Tego wieczoru otwarta zostanie wystawa zagranicznych plakatów, które promowały filmy reżysera m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji i na Węgrzech. Wystawę będzie można oglądać w kinie Kultura oraz na Krakowskim Przedmieściu.
W niedzielę Andrzej Wajda spotka się z publicznością po projekcji "Dantona" o godz. 18. Wśród widzów zostaną rozlosowane poświęcone twórczości wybitnego reżysera albumy, które jubilat osobiście podpisze.
"Danton" opowiada o losach tytułowego bohatera - adwokata i doskonałego mówcy, jednego z organizatorów i przywódców rewolucji francuskiej - od momentu oskarżenia go o działalność kontrrewolucyjną do czasu procesu i egzekucji. W rolę Georgesa Dantona wcielił się Gerard Depardieu. Za reżyserię filmu Wajda w 1983 roku otrzymał Cezara - Nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej.
"Nastasja" stanowi ekranizację powieści "Idiota" Fiodora Dostojewskiego. W filmie zagrali aktorzy teatru kabuki - wywodzącego się z XVII wieku tradycyjnego teatru japońskiego, który cechuje wyrafinowana charakteryzacja oraz ekspresyjna gra aktorska.
Jak zaznaczyła Jarząb, jubileusz jest niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z mniej znanym dorobkiem reżysera. "Jedynie nieliczni wiedzą, że reżyser interesuje się krajem kwitnącej wiśni i że nakręcił film, w którym zagrali wyłącznie aktorzy japońskiego teatru. Widz kojarzy raczej jego filmy ze szkołą polską oraz polskimi aktorami i literaturą" - powiedziała.
Jarząb proponuje, aby zainteresowani niedzielnym spotkaniem widzowie telefonicznie rezerwowali na nie miejsca.
W poniedziałek kino Kultura zaprasza na kolejne pokazy twórczości jubilata. Zaprezentowany zostanie spektakl telewizyjny "Bigda idzie" (1999) oraz filmy: "Miłość w Niemczech" (1983) i "Piłat i inni" (1972).
Organizatorem jubileuszowych obchodów jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.