Trwa ładowanie...
d3uevpt

Andrzej Gut-Mostowy. Rządowa pomoc dla spółek związanych z ministrem

Dwie spółki, w których udziały ma wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i jego żona, otrzymały blisko 1,5 mln złotych rządowej pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju – ustaliła Wirtualna Polska. Przedstawiciele spółki zapewniają, że środki przeznaczono na utrzymanie miejsc pracy i bieżące funkcjonowanie, a polityk przy ich pozyskiwaniu nie pełnił żadnej roli.
Share
Zdaniem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego, do żadnego konfliktu interesów nie doszło
Zdaniem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego, do żadnego konfliktu interesów nie doszłoŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski
d3uevpt

Chodzi o dwie spółki powiązane bezpośrednio z osobą Andrzeja Guta-Mostowego: Witów-Ski i Sabała B.Gut-Mostowy, M.Furman.

Pierwsza z nich powstała w 2006 r. i prowadzi ośrodek narciarski w Witowie, niedaleko Zakopanego. Jeszcze do niedawna Gut-Mostowy, poseł Porozumienia Jarosława Gowina miał w niej 299 udziałów i był większościowym udziałowcem. Przy okazji wejścia do rządu, polityk przekazał udziały żonie Bożenie Gut-Mostowy i posiada obecnie 58 udziałów.

Andrzej Gut-Mostowy. Pomoc z PFR

Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, 4 maja (czyli już po sezonie narciarskim) spółka Witów-Ski otrzymała 683 tysiące złotych zaliczki zwrotnej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Pieniądze pochodziły z Tarczy Finansowej dla przedsiębiorców w ramach wsparcia w okresie pandemii. Tarcza została uruchomiona 29 kwietnia.

d3uevpt

Pytane przez WP kierownictwo spółki zapewnia, że zwróciło się z wnioskiem o pomoc do PFR celem utrzymania miejsc pracy oraz pokrycia kosztów bieżących funkcjonowania spółki.

- Wnioskowane środki dofinansowania nie miały odniesienia do sezonu zimowego. W zakres naszej działalności wchodzą restauracja wraz z bazą noclegową, które funkcjonują przez cały rok. Kwota wynikała z wyliczeń dotyczących spadku obrotu we wnioskowanym okresie oraz stanu zatrudnienia – informuje nas Monika Koźlak-Koza, dyrektor ośrodka Witów-Ski. I jak dodaje, środki subwencji zostały przeznaczone na utrzymanie stanu zatrudnienia oraz pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania. Termin rozliczenia subwencji to czerwiec 2021 r.

Ferie zimowe 2021. Co z wyjazdami na narty? Cezary Tomczyk: sprawa jest kuriozalna

Władze spółki pytane o ewentualny konflikt interesów i udział wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego zapewniają, że do takiej sytuacji nie doszło.

d3uevpt

- W proces występowania o wnioskowane środki nie był zaangażowany, jak również nie odgrywał żadnej roli, pan wiceminister Andrzej Gut-Mostowy – informuje nas dyrektor ośrodka.

Pytany o pieniądze dla spółki wiceminister nie chciał się wypowiedzieć.

- W sprawie działalności Witów-Ski proszę o kontakt ze spółką. Nie jestem upoważniony do podawania informacji w jej imieniu – napisał Gut-Mostowy.

Oprócz środków z PFR spółka otrzymała również dwa razy umorzenia z ZUS na kwotę blisko 53 tys. (prawdopodobnie składek na ubezpieczenie). A także zwolnienie z podatku przez wójta gminy Kościelisko w kwocie 6,4 tys. zł. Łączna suma państwowej pomocy dla spółki wyniosła więc 742,2 tys. zł.

d3uevpt

Andrzej Gut-Mostowy. Druga spółka z większą kwotą

Z kolei w drugiej spółce Sabała, prowadzącej hotel na Krupówkach i karczmę, polityk jeszcze do niedawna miał 47 proc. udziałów. Jak wynika ze sprawozdań finansowych, firma w poprzednich latach bardzo dobrze sobie radziła. Za 2018 rok spółka wypracowała 7,1 mln zł zysku, a polityk wypłacił sobie z tej puli 3,34 mln zł dywidendy. Według "Rzeczpospolitej”, przy okazji wejścia do rządu większość posiadanego wkładu przekazał żonie, z którą skądinąd nie ma rozdzielności majątkowej.

Wyniki spółki wiceministra za 2018 rok rejestr.io, krs
Wyniki spółki wiceministra za 2018 rok Źródło: rejestr.io, krs, Fot: rejestr.io, krs

Jak wynika z rządowych danych dotyczących publicznej pomocy - 30 kwietnia spółka otrzymała środki z Polskiego Funduszu Rozwoju w kwocie 776 045,76 zł. Z kolei w czerwcu otrzymała 441 tys. zł dotacji z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pieniądze z PFR pochodziły z tej samej puli dla przedsiębiorców, z której wypłacono środki spółce Witów-Ski.

d3uevpt

Co na to Andrzej Gut-Mostowy? - Nie mam wiedzy o bieżącej działalności firmy - nie mogę zatem oceniać wysokości przyznanej pomocy - przekazał nam jedynie wiceminister.

W okresie wypłacania środków, hotele były zamknięte od 1 kwietnia do 3 maja. Z kolei restauracje, bary i kawiarnie zostały zamknięte w połowie marca, a ponownie otwarte 18 maja.

W ubiegłym tygodniu, Wirtualna Polska ujawniła możliwy konflikt interesów z udziałem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego. Opisaliśmy, że polityk brał udział jako przedstawiciel strony rządowej w negocjacjach z branżą narciarską - równocześnie będąc udziałowcem spółki Witów-Ski. Wyjaśnień w tej sprawie domagał się szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Urzędnik zapewniał, że nie ingerował w podejmowanie decyzji o otwarciu stoków narciarskich. A dane na temat jego udziałów i stanu posiadania zawarte są od lat w oświadczeniach majątkowych.

d3uevpt

- Wszystkie informacje w moich oświadczeniach majątkowych od 2005 roku jako posła, a także oświadczenie majątkowe jako sekretarza stanu ze stycznia 2020 są zgodne z prawdą i właściwymi przepisami. Stosowne organy i służby nie wnosiły zastrzeżeń. Pragnę raz jeszcze podkreślić, że w żaden sposób nie ingerowałem w decyzje rządu dotyczące regulacji odnośnie branży narciarskiej - przekazał nam Andrzej Gut-Mostowy.

W oświadczeniu majątkowym złożonym za 2019 rok, wiceminister ujawnił, że z działalności ośrodka narciarskiego, a także z działalności hotelarskiej zarobił 2 mln 852 tys. 742 zł.

Gut-Mostowy jest najbogatszym posłem obecnej kadencji Sejmu. W stolicy Podhala nosi przydomek "króla Zakopanego". Jego majątek szacuje się na ok. 40 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uevpt

Podziel się opinią

Share
d3uevpt
d3uevpt
Więcej tematów