Trwa ładowanie...
d4jpc18

Andrzej Duda żegna biskupa Jana Szarka. "Jego odejście to wielka strata"

W sobotę o godz. 13:00 na cmentarzu ewangelickim przy ul. Listopadowej w Bielsku-Białej rozpoczęła się liturgia pogrzebowa biskupa Jan Szarka. Andrzej Duda pożegnał biskup seniora. "Jego odejście to wielka strata nie tylko dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego" - napisał prezydent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda pożegnał księdza biskupa Jana Szarka
Andrzej Duda pożegnał księdza biskupa Jana Szarka (PAP, Fot: Andrzej Duda)
d4jpc18

"Modlitwą i serdeczną pamięcią towarzyszę dzisiaj w ostatniej drodze Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Szarka" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że odejście biskupa to wielka strata nie tylko dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. "W Jego osobie straciliśmy świadka wartości ewangelicznych, człowieka wielkiej wiary, prawości i kultury ducha" - podkreślił. Duda wspomniał jednocześnie, że duchowny dał się poznać jako troskliwy duszpasterz i znakomity organizator. Ponadto zasłużony dla rozwoju wspólnoty luterańskiej w roku 1991 otrzymał szczególny mandat zaufania - była nim funkcja Biskupa Kościoła, którą pełnić przez 10 lat.

"Jako pierwszy prezes Diakonii Kościoła Ksiądz Biskup Szarek zabiegał o pomoc dla osób najbardziej potrzebujących, bez względu na ich wyznanie. Wniósł cenny wkład w rozwój działalności charytatywnej i wolontariatu w naszej Ojczyźnie" - podkreślił Duda.

d4jpc18

Koronawirus. Zamknięte cmentarze 1 listopada? Piotr Mueller o zaleceniach rządu

Andrzej Duda żegna biskupa Jana Szarka

W liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych napisał również, że biskup kontynuował najlepsze tradycje polskiego ewangelicyzmu, w duchu tolerancji, dialogu i pokoju religijnego. Dążył również do zbliżenia i ściślejszej współpracy wyznań chrześcijańskich. Przez dwie kadencje był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

d4jpc18

"Przyczynił się do uzgodnienia treści oraz podpisania historycznej deklaracji Kościołów w Polsce o wzajemnym uznaniu ważności sakramentu chrztu. Jego staraniem Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe zyskało charakter ponadkonfesyjny" - wskazał. Testament dobra, które wyświadczył nie tylko swoim braciom czy ruchowi ekumenicznemu w Polsce, ale również całej naszej wspólnocie obywatelskiej nigdy nie zostanie mu zapomniany.

"Rodzinie i przyjaciołom Księdza Biskupa, a także Duchowieństwu i Wiernym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej składam z serca płynące wyrazy współczucia" - spuentował Andrzej Duda.

Duchowny zmarł 8 października w Cieszynie w wieku 84 lat. Był chory na COVID-19. Informację o śmierci biskupa Jana Szarka podała rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jpc18

Podziel się opinią

Share
d4jpc18
d4jpc18
Więcej tematów