ycipk-3jllpk

Andrzej Duda: słoweńscy przyjaciele przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości

Do Gorlic przyjechali prezydenci Polski Andrzej Duda i Słowenii Borut Pahora. Szefowie państw wzięli udział w odsłonięciu obelisku upamiętniającego słoweńskich żołnierzy. - Wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy, przelewanej razem na frontach I wojny światowej - powiedział Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przed przyjazdem do Gorlic prezydenci Polski i Słowenii odbyli krótkie spotkanie
Przed przyjazdem do Gorlic prezydenci Polski i Słowenii odbyli krótkie spotkanie (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
ycipk-3jllpk

- Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił w swoim przemówieniu Andrzej Duda. Jak mówił, bitwa gorlicka doprowadziła do przełamania frontu i zmiany układu sił, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

- Chcę z tego miejsca, z tego cmentarza, u stóp tego pomnika mocno zawołać: Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim! Chcę mocno zawołać: Niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli - zakończył swoje przemówienie Andrzej Duda.

Prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślił, że pokój nie jest dany raz na zawsze i zacytował prezydenta Włoch, który podczas obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej stwierdził, że pokój to nie tylko brak wojny, a także przyjaźń, solidarność i współpraca pomiędzy państwami.

ycipk-3jllpk

Zobacz także: Antoni Macierewicz o decyzji prezydenta: "To cios w serce"

- Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek – cytuje słoweńskiego prezydenta Polska Agencja Prasowa.

Jak podaje serwis gazetakrakowska.pl, na pomniku został wyryty zarys słoweńskich gór oraz inskrypcja w języku polskim i słoweński „Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018”. Obelisk znajduje się na cmentarzu wojennym, na którym pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, głównie uczestnicy bitwy pod Gorlicami w 1915 r.

ycipk-3jllpk

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała, że przed przyjazdem do Gorlic obaj prezydenci odbyli krótkie spotkanie, w którym uczestniczył też szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Polub WP Wiadomości
ycipk-3jllpk
ycipk-3jllpk