Andrzej Duda promuje uproszczoną wersję "Przedwiośnia". Poloniści oburzeni
Prezydent Andrzej Duda z okazji Narodowego Czytania promuje zreformowaną wersję "Przedwiośnia" Żeromskiego. W ramach "uproszczenia" dzieła usunięto liczne przecinki, przymiotniki, zmieniono składnie zdań, a także pousuwano "niepotrzebne" słowa.
Od kilku lat prezydent w ramach akcji Narodowe Czytanie wybiera jedną książkę, czytaną później w całej Polsce. W tym roku jest to "Przedwiośnie". W związku z tym przygotowano uproszczoną wersję lektury. Poloniści są oburzeni, że dopuszczono się sporej ingerencji w styl Żeromskiego.
Uproszczona wersja "Przedwiośnia"
Odpowiedzialnym za dokonanie zmian w "Przedwiośniu" jest krytyk literacki i felietonista Andrzej Dobosz. To on na prośbę Andrzeja Dudy dokonał poprawek. Na oficjalnej stronie prezydenta pojawiły się obie wersje książki, oryginalna i po uproszczeniu. Dobosz przyznał, że usunął z treści słowa "tudzież" oraz bliskoznaczne przymiotniki. Pominięte zostały także powtórzenia.
W oryginale dzieło podzielone jest na trzy części. Dobosz wyodrębnił 16 rozdziałów z prosto sformułowanymi tytułami, np. "Dalszy ciąg wędrówki. Śmierć ojca. Przybycie do Polski", czy "Rozmowy z Karoliną. Początek romansu z Laurą".
Poloniści oburzeni zmianami książki "Żeromskiego"
Po opublikowaniu nowej wersji "Przedwiośnia" pojawiły się głosy oburzenia przede wszystkim ze strony polonistów. Ich zdaniem naniesione zmiany zaburzają styl Żeromskiego i fałszują jego język. Autor w swoich tekstach często używał trzech, zamiast dwóch przymiotników. To była jego charakterystyczna maniera. Zmniejszenie liczby tej części mowy powoduje odejście od tego stylu.
Niektórzy poloniści stanęli w obronie nowej wersji. Tłumaczą, że język "Przedwiośnia" jest już przestarzały, i jeśli książka ma być odczytywana w całej Polsce, w różnych grupach wiekowych, to musiał zostać uproszczony, aby wszyscy go zrozumieli. Za taką myślą szedł prezydent zlecając zmianę treści książki na łatwiejszą w odbiorze.
Narodowe Czytanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości
Tegoroczna edycja akcji Narodowego Czytania została zorganizowana w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co do jednego poloniści są zgodni, że wybór "Przedwiośnia" na taką okazję jest bardzo dobry.
Źródło: dziennik.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl