Trwa ładowanie...
dhm4heh

Andrzej Duda ostro atakuje sędziów. Zarzuca im, że wobec licznych skandali pozostają bezkarni

W sprawie sędziów prezydent Andrzej Duda definitywnie zerwał z wizerunkiem umiarkowanego polityka. Wystarczyło kilka minut wywiadu dla TVP Info, a oskarżył sędziów o skandale i łamanie prawa, powiązania z PRL, zarzucił im też że kłamią, skarżąc się instytucjom Unii Europejskiej na reformę sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów.
Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów. (East News, Fot: Bartek Syta/Polska Press/East News)
dhm4heh
  • Prezydent Andrzej Duda w bardzo ostrych słowach skrytykował środowisko sędziów
  • Zarzucił im łamanie prawa, norm moralnych i bezkarność
  • Przekonywał, że konieczne jest wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej

- Wśród sędziów w Polsce jest grupa, niestety dosyć istotna, ludzi, którzy uważają, że ma być tak, jak było, czyli że sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Sędzia nie może przekraczać sobie w dowolny sposób prędkości na drodze, a potem legitymować się legitymacją sędziowską, żądać, aby go zostawiono w spokoju. Bo jemu wolno, dlatego, że on ma immunitet. A takie sytuacje są częste - powiedział ostrym tonem Andrzej Duda.

dhm4heh

To tylko jeden z obrazowych argumentów prezydenta Andrzeja Dudy za koniecznością wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów. W bardzo mocnych słowach skrytykował to środowisko.

Andrzej Duda. Izba dyscyplina ma przyjrzeć się przypadkom łamania prawa

Prezydent Andrzej Duda wspomniał o bezkarnych przypadkach łamania prawa, zasad etycznych, a nawet o "piciu wódeczki" ze stronami w postępowaniu sądowym. - Izba dyscyplinarna miała za zadanie wnikliwie przyjrzeć się, wszelkim takim przypadkom łamania przez sędziów zasad prawa i zasad etycznych - tłumaczył prezydent.

W jego opinii władza sądownicza próbuje pokazać społeczeństwu, że jest mocniejsza niż inne władze. - Na zachód Europy płynie z Polski rzeka kłamstwa na temat tego, co dzieje się, jeżeli chodzi o ustawodawstwo wobec wymiaru sprawiedliwości. Opowiadane są niestworzone historie, Polska jest demonizowana - mówił dalej prezydent.

Ustawa dyscyplinująca uchwalona przez Sejm

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zmiany sprowokowały protesty w obronie sędziów. Krytykuje je również opozycja.

dhm4heh

Andrzej Duda podkreślił, że taka reforma jest niezbędna. - Władza sądownicza próbuje pokazać całemu społeczeństwu, władzy ustawodawczej i wykonawczej, że jest mocniejsza i ma nad nimi przewagę. Konstytucja RP ani trójpodział władzy nie przewidują takiej sytuacji - dodał.

Według prezydenta Dudy opór środowisk sędziowskich wynika z utraty wpływów. - Te grupy, które dzisiaj próbują de facto prawie, że rozwiązania siłowego wobec demokratycznie wybranych w Polsce władz - powiedział Andrzej Duda.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhm4heh

Podziel się opinią

Share

dhm4heh

dhm4heh
Więcej tematów