Trwa ładowanie...
d10qmad
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Andrzej Duda

Andrzej Duda odniósł się do sytuacji w Turcji. "Stabilizacja w Turcji ważna dla bezpieczeństwa w tej części świata"

• Andrzej Duda odniósł się do nieudanej próby zamachu stanu w Turcji
• - Chciałabym, żeby sytuacja w Turcji jak najszybciej się znormalizowała - powiedział prezydent
• Zaznaczył ponadto, że odparcie puczu jest oznaką zwycięstwa demokracji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda odniósł się do sytuacji w Turcji. "Stabilizacja w Turcji ważna dla bezpieczeństwa w tej części świata"
(Eastnews, Fot: Tomasz Urbanek)
d10qmad

Chciałabym, żeby sytuacja w Turcji jak najszybciej się znormalizowała - to ważne dla bezpieczeństwa i pokoju w tej części świata - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że kraj ten odgrywa też bardzo ważna rolę w przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu.

- Jest wysoce prawdopodobne, że władze wybrane w demokratycznych wyborach opanowują sytuację, czyli że ten zamach stanu wojskowy był nieudany - powiedział prezydent, który w sobotę rano złożył kondolencje we francuskiej ambasadzie w związku z czwartkowym zamachem w Nicei.

Zwrócił uwagę, że w Turcji - jak podają w tej chwili agencje - zginęło ok. 90 osób. - To także jest ogromnie tragiczna wiadomość, bo obawiam się, że są to w większości cywile. Tak jak zresztą było wczoraj widać w tych sprawozdaniach, które w nocy były pokazywane z Ankary i Stambułu, to przede wszystkim ludzie próbowali zatrzymać wojska, które się zbuntowały - mówił.

d10qmad

Jak podkreślił, wygląda jednak na to, że demokratycznie wybrane władze Turcji zatrzymały zamachowców. - A to oznacza, że demokracja zwycięża - zaznaczył prezydent.

Zwrócił uwagę, że Turcja jest wielkim państwem, członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i drugą co do wielkości armią w NATO. - Chciałabym, żeby sytuacja jak najszybciej się znormalizowała, bo to jest ważne także dla bezpieczeństwa i pokoju w tej chęci świata - powiedział Duda.

- Pamiętajmy, że Turcja odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o przeciwdziałanie kryzysowi migracyjnemu. Pamiętajmy, że odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o stabilizację w tej części świata, jeśli chodzi wojnę w Syrii, uspokajanie tego konfliktu - dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że Turcja w szybkim tempie będzie w stanie wrócić do tej swojej ważnej roli.

d10qmad

W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do nieudanej próby zamachu stanu. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem - ogłosił w sobotę tymczasowy szef sztabu tureckiej armii generał Umit Dundar. Poinformował, że w starciach zginęło w sumie ponad 190 osób, w tym 104 puczystów. Wśród pozostałych 90 ofiar śmiertelnych jest 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów - sprecyzował.

Podziel się opinią

Share

d10qmad

d10qmad
d10qmad
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów