PolitykaAndrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać"

Andrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać"

Andrzej Duda odniósł się do domniemanej wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu o „kolaboracji Polaków z nazistami podczas Holokaustu”. Zapowiedział, że Polska może odwołać swoją wizytę w Izraelu na szczycie Grupy Wyszehradzkiej V4, jeżeli te słowa okażą się prawdą. Dodał też, że może udostępnić na spotkanie swoją rezydencję. Szczyt V4 ma się odbyć w dniach 18-19 lutego.

Andrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać"
Źródło zdjęć: © PAP

Andrzej Duda może przenieść szczyt V4 do Polski. Jest jeden warunek

Prezydent Polski Andrzej Duda zasugerował, że możliwe jest odwołanie obecności Polski na przyszłotygodniowym szczycie V4 w Izraelu. Na Twitterze napisał, że może „udostępnić Rezydencję Prezydenta RP "Zameczek" w Wiśle na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej”. Duda dodał też, że mimo wcześniejszych ustaleń „Izrael nie jest w takiej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać”.

Aby tak się stało, potrzebne byłoby potwierdzenie słów premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Podczas spotkania z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odpowiadając na pytanie o ustawę o IPN, miał powiedzieć: „Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za powiedzenie tego”. Takie słowa przytacza „Jerusalem Post”.

Kontrowersyjna wypowiedź Netanjahu. Politycy reagują

Na sytuację z wypowiedzą Netanjahu i wpisem Andrzeja Dudy zareagowała Ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari. - Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali – oświadczyła w liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Do wypowiedzi izraelskiego premiera odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło sześć milionów Polaków, z czego trzy miliony było żydowskiego pochodzenia. Dodał też, że „naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi” oraz „staliśmy po stronie dobra”.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy, uważa, że „artykuł w Jerusalem Post to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”.

Polskie służby nie informują, czy ostatecznie premier Morawiecki po weekendzie pojedzie do Izraela.

Szczyt V4 w Izraelu już w przyszłym tygodniu

Szczyt V4 ma się odbyć w dniach 18-19 lutego w Izraelu. W programie pobytu premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.

Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 1991 roku. Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)