Trwa ładowanie...
dyqakcs

Andrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać"

Andrzej Duda odniósł się do domniemanej wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu o „kolaboracji Polaków z nazistami podczas Holokaustu”. Zapowiedział, że Polska może odwołać swoją wizytę w Izraelu na szczycie Grupy Wyszehradzkiej V4, jeżeli te słowa okażą się prawdą. Dodał też, że może udostępnić na spotkanie swoją rezydencję. Szczyt V4 ma się odbyć w dniach 18-19 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać"
Andrzej Duda o szczycie V4 w Izraelu: "Mogę udostępnić Rezydencję Prezydenta RP. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać" (PAP)
dyqakcs

Andrzej Duda może przenieść szczyt V4 do Polski. Jest jeden warunek

Prezydent Polski Andrzej Duda zasugerował, że możliwe jest odwołanie obecności Polski na przyszłotygodniowym szczycie V4 w Izraelu. Na Twitterze napisał, że może „udostępnić Rezydencję Prezydenta RP "Zameczek" w Wiśle na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej”. Duda dodał też, że mimo wcześniejszych ustaleń „Izrael nie jest w takiej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać”.

Aby tak się stało, potrzebne byłoby potwierdzenie słów premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Podczas spotkania z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odpowiadając na pytanie o ustawę o IPN, miał powiedzieć: „Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za powiedzenie tego”. Takie słowa przytacza „Jerusalem Post”.

dyqakcs

Kontrowersyjna wypowiedź Netanjahu. Politycy reagują

Na sytuację z wypowiedzą Netanjahu i wpisem Andrzeja Dudy zareagowała Ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari. - Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali – oświadczyła w liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Do wypowiedzi izraelskiego premiera odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło sześć milionów Polaków, z czego trzy miliony było żydowskiego pochodzenia. Dodał też, że „naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi” oraz „staliśmy po stronie dobra”.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy, uważa, że „artykuł w Jerusalem Post to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”.

dyqakcs

Polskie służby nie informują, czy ostatecznie premier Morawiecki po weekendzie pojedzie do Izraela.

Szczyt V4 w Izraelu już w przyszłym tygodniu

Szczyt V4 ma się odbyć w dniach 18-19 lutego w Izraelu. W programie pobytu premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.

Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 1991 roku. Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

dyqakcs

Podziel się opinią

Share

dyqakcs

dyqakcs
Więcej tematów