Andrzej Duda o sędziach pokoju. Wspomniał o zmianie konstytucji
Andrzej Duda wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziów pokoju. Prezydent oświadczył, że jeśli będzie taka potrzeba, "nie wyklucza zmian konstytucji w tym zakresie".
13.04.2021 14:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zaproszono m.in. lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza oraz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości. Spotkanie ma charakter częściowo zdalny.
Na wstępie prezydent Duda podziękował Pawłowi Kukizowi i nazwał go "zdeterminowanym przez lata inicjatorem" ws. powołania sędziów pokoju.
- Oczywiście pomysłów i dróg jest co najmniej kilka, też jest kilka poważnych problemów np. konstytucyjnych, czy jesteśmy taką instytucję w stanie wprowadzić bez zmieniania konstytucji - powiedział Andrzej Duda.
- I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat - dodał prezydent Duda, podkreślając, że "jedną z największych bolączek wymiaru sprawiedliwości jest opieszałość, czyli przedłużające się w niemożliwy sposób skomplikowane postępowania, których obywatele bardzo często nie rozumieją".
- Jedną z dróg ku temu, aby to poczucie (niesprawiedliwości - przyp. red.) zlikwidować jest zmniejszenie kognicji sądów, przekazanie części spraw, które dzisiaj prowadzą sądy powszechne, tym nowo powstającym sądom, jakimi mam nadzieję będą sądy pokoju - dodał prezydent.
Głos zabrał również m.in. Paweł Kukiz, który oświadczył, że liczy na to, że uda się opracować wnioski do końca roku. Wyraził również nadzieję, że "nie będzie problemu ze zmianą konstytucji" z powodu pozytywnego odzewu ze strony wielu opcji politycznych ws. wprowadzenia sędziów pokoju.
- Sędziowie pokoju to jest jeden ze sztandarowych postulatów Kukiz'15, to idea obywatelskiej kontroli nad trzecią władzą. Ma służyć przede wszystkim zbliżeniu wymiaru sprawiedliwości do ludzi, odformalizowaniu postępowań i ich przyspieszeniu - powiedział polityk.
Sądy pokoju to instytucje, w których orzekają osoby niemające formalnego statusu sędziego. Są one wybierane w wyborach powszechnych, przez obywateli.
Do zadań sędziów pokoju należy rozpatrywanie spraw karnych lub cywilnych, tyle że mniejszej wagi. Mowa o kwestiach dotyczących np. mandatów, drobnych kradzieży czy też odzyskiwania niewysokich długów.
Sędziowie pokoju. Kluczowy postulat Pawła Kukiza
Propozycja wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju to jeden z kluczowych postulatów Pawła Kukiza. W lutym prezydent Duda spotkał się z Kukizem, by omówić ten temat.
- Istotne jest, by spory w sprawach drobnych mogły być rozstrzygane przez osoby wybrane przez lokalne społeczności, cieszące się nienaganną opinią - mówił z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Sądy powszechne są często zawalone drobnymi sprawami, przez co nie mogą rozstrzygać w kluczowych kwestiach - tłumaczył Ziobro.