Andrzej Duda na szczycie ONZ. Ważne słowa ws. suwerenności
- Każde państwo ma równe prawo do samostanowienia. Polska była i pozostanie orędownikiem niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej zarówno Ukrainy, jak i Gruzji. Granice państw nie mogą być zmieniane siłą - powiedział podczas przemówienia na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Andrzej Duda.
25.09.2019 | aktual.: 25.09.2019 06:30
- Pokój, ochrona środowiska i dobrobyt - te wartości powinny być spoiwem społeczności międzynarodowej - oświadczył prezydent. - 80 lat temu doszło do tragicznego konfliktu, który pochłonął miliony istnień i wywarł traumę na wielu milionach ludzi. Mimo postępu cywilizacyjnego i tamtej strasznej lekcji na świecie wciąż dochodzi do aktów barbarzyństwa - podkreślił.
Duda zaznaczył, że Polska została doświadczona ludobójstwem i dlatego "zawsze będzie stała po stronie pokrzywdzonych. Podkreślił również "niepodważalną rolę prawa międzynarodowego". - Nadszedł najwyższy czas, aby ocknąć się z letargu, wyciągnąć wnioski z przeszłości i zaprzestać powielania takich samych błędów - apelował.
Prezydent Polski wspomniał także o kwestii klimatu, której poświęcone było Zgromadzenie Ogólne ONZ. Przypomniał szczyt COP24 w Katowicach. - Pakt z Katowic doprecyzował zasady wynikające z porozumień paryskich. Ambicje muszą być wyrażane wspólnie, bo tylko wtedy osiągniemy sukces. Będziemy wspierać Komisję Europejską w egzekwowaniu tych ustaleń - zapowiedział. Duda zastrzegł jednak, że "budowanie zielonej gospodarki jest możliwe jedynie w porozumieniu z reprezentantami wszystkich grup społecznych".
Polityka dobrobytu według Andrzeja Dudy
Prezydent Polski zabrał głos również w kwestii "polityki dobrobytu", którą ma charakteryzować "odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość". Jako elementy konieczne do jej realizacji wskazywał edukację, jakość opieki zdrowotnej, walkę z ubóstwem i rozwarstwieniem społecznym.
- Chciałbym wezwać do działania na rzecz pokoju przez prawo, ochrony środowiska i wspólnego budowania dobrobytu. Wspólnie jesteśmy w stanie tym zadaniom sprostać - skonkludował.
Podczas szczytu ONZ Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Obaj przywódcy podpisali porozumienie, które zakłada zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce o tysiąc żołnierzy. Podczas spotkania rozmawiali także na temat polityki klimatycznej, budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce.
W 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzięli udział szefowie rządów i państw z około 60 krajów. Głównym tematem rozmów były kwestie zmian klimatycznych i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Prezydent Duda podsumował członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypomnijmy, obok 5 stałych członków w jej działaniu rotacyjnie bierze udział 10 członków niestałych. Są oni wybierani przez Zgromadzenie Ogólne większością 2/3 głosów. Nowo wybrani członkowie obejmują mandat 1 stycznia kolejnego roku i pełnią go przez 2 lata. Co roku odnawiana jest połowa składu niestałych członków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl