Trwa ładowanie...
d385dcc

Andrzej Duda i afera z rosyjskimi youtuberami. Telefon miał nie zostać "podwójnie" zweryfikowany

Andrzeja Dudę próbowano - jak informuje "Rzeczpospolita" - "wkręcić" już wcześniej. Jednak przez odpowiednią weryfikację miało udać się zweryfikować, że ktoś podszywa się pod Emmanuela Macrona i Wołodymyra Zełenskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda. Z ustaleń "Rz" wynika, że próby podstawienia fałszywych rozmówców prezydentowi Andrzejowi Dudzie, powtarzały się już wcześniej
Andrzej Duda. Z ustaleń "Rz" wynika, że próby podstawienia fałszywych rozmówców prezydentowi Andrzejowi Dudzie, powtarzały się już wcześniej (NurPhoto via Getty Images)
d385dcc

Andrzej Duda padł ofiarą dwóch komików z Rosji Aleksieja Stoljarowa i Wladimira Kuzniecowa. Zadzwonili do polskiego prezydenta, podając się za Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa. Gratulowali mu zwycięstwa w wyborach. Ale rozmawiali też o Żubrówce, LGBT, czy o stosunkach Dudy z Donaldem Tuskiem.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pracownik przedstawicielstwa Polski przy ONZ nie tylko nie sprawdził telefonu rzekomego asystenta António Guterresa, o co prosiła Kancelaria Prezydenta. Nie ustalił też, że taki asystent istnieje. Mateusz Kamiński zapewniał w środę, że winne sytuacji są służby dyplomatyczne.

Andrzej Duda i rosyjscy youtuberzy. Fałszywe telefony wcześniej udało się zdemaskować

Z ustaleń "Rz" wynika, że próby podstawienia fałszywych rozmówców prezydentowi Andrzejowi Dudzie, powtarzały się już wcześniej. Do prezydenta miał dzwonić Emmanuel Macron, prezydent Francji, a także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

d385dcc

Udało się jednak wtedy ustalić, że pod prezydentów ktoś się podszywa. Wszystko miało się udać, dzięki podwójnej weryfikacji w sekretariatach obu prezydentów i ambasadach w Polsce. Sekretarz ONZ miał nie być jednak podwójnie sprawdzony, bo nie ma przedstawicielstwa w Polsce.

- Mieliśmy do czynienia z sytuacją, która nie powinna się wydarzyć - komentował sytuację z rosyjskimi youtuberami w piątek w TVN24 Michał Dworczyk. Według niego telefon mógł być częścią działań dezinformacyjnych Rosjan.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d385dcc

Podziel się opinią

Share

d385dcc

d385dcc
Więcej tematów