Trwa ładowanie...
23-01-2015 03:30

Andrzej Czerwiński: przed nami trudne negocjacje z Komisją Europejską

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Tym samym parlament zakończył prace nad ustawą umożliwiającą restrukturyzację Kompanii Węglowej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Andrzej Czerwiński: przed nami trudne negocjacje z Komisją EuropejskąŹródło: AFP, fot: Emmanuel Dunand
d228qd0
d228qd0

Andrzej Czerwiński z PO, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych powiedział IAR, że to dopiero pierwszy etap prac. Dodał, że przez rządem są teraz trudne negocjacje z Komisją Europejską, która stoi na stanowisku, że pomoc publiczna jest dozwolona wyłącznie w przypadku likwidacji kopalń .

Zdaniem Czerwińskiego jest jednak szansa na pozytywne rozwiązanie tej kwestii. - Mam nadzieję, że związkowcy pokażą, że ta restrukturyzacja jest związana z racjonalnym ograniczeniem kosztów, a jaki będzie efekt negocjacji, to zależy od sprawności naszych negocjatorów . Gdyby nie było szansy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy, to nie byłoby po co siadać do stołu - powiedział poseł.

W przypadku fiaska negocjacji z Komisją Europejską konieczny będzie zwrot pieniędzy przeznaczonych na pomoc publiczną. Czerwiński przyznaje, że takie niebezpieczeństwo istnieje. - My możemy interpretować na swoją korzyść pewne rozwiązania, ale to wcale nie jest taka prosta sprawa i tutaj takiego zielonego światła i takiej szerokiej autostrady na przyszłość przed górnictwem jeszcze nikt nie wybudował. - powiedział Czerwiński.

Poprawki, które do ustawy wniósł Senat i które przyjął Sejm zostały przygotowane w ministerstwie gospodarki. Uwzględniają one sobotnie porozumienie rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Najważniejsza z nich zmienia zapisy dotyczące osłon dla górników, którzy stracą pracę w wyniku restrukturyzacji.

d228qd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d228qd0
Więcej tematów