Trwa ładowanie...
da5ev8t
IAR

Andrzej Czerwiński: przed nami trudne negocjacje z Komisją Europejską

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Tym samym parlament zakończył prace nad ustawą umożliwiającą restrukturyzację Kompanii Węglowej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej (AFP, Fot: Emmanuel Dunand)
da5ev8t

Andrzej Czerwiński z PO, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych powiedział IAR, że to dopiero pierwszy etap prac. Dodał, że przez rządem są teraz trudne negocjacje z Komisją Europejską, która stoi na stanowisku, że pomoc publiczna jest dozwolona wyłącznie w przypadku likwidacji kopalń .

Zdaniem Czerwińskiego jest jednak szansa na pozytywne rozwiązanie tej kwestii. - Mam nadzieję, że związkowcy pokażą, że ta restrukturyzacja jest związana z racjonalnym ograniczeniem kosztów, a jaki będzie efekt negocjacji, to zależy od sprawności naszych negocjatorów . Gdyby nie było szansy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy, to nie byłoby po co siadać do stołu - powiedział poseł.

W przypadku fiaska negocjacji z Komisją Europejską konieczny będzie zwrot pieniędzy przeznaczonych na pomoc publiczną. Czerwiński przyznaje, że takie niebezpieczeństwo istnieje. - My możemy interpretować na swoją korzyść pewne rozwiązania, ale to wcale nie jest taka prosta sprawa i tutaj takiego zielonego światła i takiej szerokiej autostrady na przyszłość przed górnictwem jeszcze nikt nie wybudował. - powiedział Czerwiński.

Poprawki, które do ustawy wniósł Senat i które przyjął Sejm zostały przygotowane w ministerstwie gospodarki. Uwzględniają one sobotnie porozumienie rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Najważniejsza z nich zmienia zapisy dotyczące osłon dla górników, którzy stracą pracę w wyniku restrukturyzacji.

da5ev8t

Podziel się opinią

Share
da5ev8t
da5ev8t
Więcej tematów