Trwa ładowanie...

Andrzej Brzeski nie żyje. Aktor znany z "Na wspólnej" miał 68 lat, przegrał walkę z rakiem

Odszedł Andrzej Brzeski znany z takich seriali seriali jak "Miś", "Dziewczęta z Nowolipek", "M jak miłość" czy "Złotopolscy". Przez wiele lat był związany z Ogólnopolskim Przeglądem Piosenki Autorskiej. Był znanym aktorem, poetą, kompozytorem i piosenkarzem.

Share
 Andrzej Brzeski nie żyje. Aktor znany z "Na wspólnej" miał 68 lat, przegrał walkę z rakiem
Źródło: East News, Fot: TRICOLORS
d355yaw

Andrzej Brzeski zmarł w piątek 29 czerwca. Aktor występował w takich serialach jak ''M jak miłość'', ''Na Wspólnej'' czy ''Złotopolscy''. Był przewlekle chory, przyczyną śmierci był nowotwór. Niemal przez 10 lat współpracował z Programem 3. Polskiego Radia. Był autorem setek piosenek, słuchowisk czy monologów. Jego teksty śpiewały między innymi Maryla Rodowicz czy Edyta Gepert.

Kim był Andrzej Brzeski?

Urodził się w Warszawie 14 listopada 1949 roku. W 1974 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Był uczniem Tadeusza Łomnickiego. W latach 70. i 80. występował na deskach Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze oraz kilku stołecznych scenach, m.in. w Teatrze Rozmaitości.

d355yaw

Grał w filmach, m.in. w "Wielkim Tygodniu" Andrzeja Wajdy. W sumie pojawił się w około 40 filmach. Pisał felietony w "WIK" i dla "Cosmopolitan". Był animatorem kultury, najpierw w Warszawskim Ośrodku Kultury, potem w Bielańskim Ośrodku Kultury.

Brzeski, od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, zdobył dwa laury za najlepszą piosenkę premierową (w 2003 r. „Tamte panienki” i w 2015 „Przez Chopina”). Potem był członkiem Rady Artystycznej Festiwalu. W 2002 r. wydał zbiór swoich piosenek i wierszy pt. "Walc dla outsiderów".

Andrzej Brzeski na festiwalu OPPA - zobacz nagranie

Występował w serialach, m.in. "Domu", "Złotopolskich", "Na Wspólnej" czy "M jak miłość".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d355yaw

Podziel się opinią

Share
d355yaw
d355yaw
Więcej tematów