ŚwiatAnders Fogh Rasmussen: NATO stanie się bardziej widoczne w Europie Wschodniej

Anders Fogh Rasmussen: NATO stanie się bardziej widoczne w Europie Wschodniej

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" - zapewnia, że NATO stanie się bardziej widoczne na Wschodzie i przedstawia koncepcję "szpicy". - Z przygotowywanego planu Readiness Action Plan, przewidującego podwyższenie gotowości Sojuszu do interwencji, będą zadowoleni także partnerzy z Europy Wschodniej - zapewnia.

Anders Fogh Rasmussen: NATO stanie się bardziej widoczne w Europie Wschodniej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Maurizio Gambarini

Rasmussen wyjaśnił, że celem planu jest stworzenie wewnątrz istniejących już sił szybkiego reagowania "szpicy" zdolnej, w przypadku zagrożenia, do reakcji "w ciągu godzin".

NATO zamierza też wyjść na przeciw oczekiwaniom krajów wschodnioeuropejskich, domagających się większej obecności Sojuszu na jego wschodnich rubieżach. Dla planowanej "szpicy" potrzebna będzie infrastruktura w tych krajach - wyjaśnił sekretarz generalny, dodając, że chodzi nie tylko o kwatery i wyposażenie, lecz także o żołnierzy.

- Każdy potencjalny agresor powinien wiedzieć: jeżeli wpadnie na pomysł, by zaatakować sojusznika z NATO, będzie miał do czynienia nie tylko z żołnierzami z danego kraju, lecz także z oddziałami NATO - podkreślił Rasmussen. Jego zdaniem takie postawienie sprawy rozwieje wątpliwości, czy artykuł 5 traktatu o NATO dotyczy w równym stopniu wszystkich członków.

Rasmussen podkreślał również, że w Sojuszu nie ma krajów pierwszej i drugiej kategorii. Zapewnił, że wszystkie kraje NATO traktowane są tak samo.

- Nie istnieje członkostwo pierwszej i drugiej kategorii. Wszystkie kraje należące do Sojuszu są równe - powiedział Rasmussen. Jak zapewnił, na mającym odbyć się na początku września szczycie NATO w Newport, w Walii, podjęte zostaną kroki gwarantujące każdemu krajowi członkowskiemu "skuteczną obronę i ochronę".

Rosja pogwałciła umowy międzynarodowe, ale...

Dziennik zaznacza natomiast, że nie dojdzie do znaczniejszego przesunięcia wojsk lądowych NATO na Wschód. Taka dyslokacja byłaby nie do pogodzenia z umową pomiędzy NATO a Rosją z 1997 oraz z deklaracją z Rzymu z 2002 roku. Rasmussen przyznał, że Rosja pogwałciła te porozumienia, naruszając terytorialną integralność Ukrainy, jednak NATO zamierza nadal przestrzegać ustaleń.

- Podejmowane przez nas kroki pozostają w zgodzie z umową z Rosją - zapewnił.

Zdaniem Rasmussena Kraje Bałtyckie nie są bezpośrednio zagrożone. - Rosjanie wiedzą, że poważnie traktujemy zobowiązania wynikające z artykułu 5. traktatu o NATO - zapewnił sekretarz generalny Sojuszu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)