Trwa ładowanie...

Amnesty International zarzuca Austrii "skandaliczne" traktowanie uchodźców

Raport Amnesty International zarzuca Austrii "skandaliczne" traktowanie uchodźców. Chodzi o ludzi zakwaterowanych w przeznaczonym dla nich ośrodku w Traiskirchen pod Wiedniem.

Share
Amnesty International zarzuca Austrii "skandaliczne" traktowanie uchodźców
Źródło: PAP/EPA, Fot: HELMUT FOHRINGER
d81kfle

Według raportu co najmniej dwa tysiące uciekinierów musiało tam przez tygodnie znosić upały do 40 stopni Celsjusza i deszczowe burze, mogąc się chronić tylko kocami podczas oczekiwania na wolnym powietrzu. Dzieciom, które samotnie zbiegły z takich krajów jak Afganistan i Syria, nie oferowano jakiejkolwiek opieki psychologicznej, kobiety musiały używać tych samych pryszniców co mężczyźni, a niemowlę ze wstrząsem mózgu pozostawiono obok autobusu na parkingu.

- To, co znaleźliśmy, jest skandaliczne, gdyż prawa człowieka są tam naruszane na dużą skalę bez żadnych powodów związanych z bazą materialną - powiedział Reuterowi szef Amnesty Austria Heinz Patzelt. - Nie jest tak, że Austria nie może tego zrobić. Austria jest niezdolna do samozorganizowania się w sposób honorujący ludzką godność - dodał.

d81kfle

W odpowiedzi na to austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło, że wzrost liczby uchodźców stworzył sytuację nadzwyczajną i resort pracuje na rzecz jej poprawy.

Do liczącej 8,5 mln mieszkańców Austrii przybyło w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 28,3 tys. nowych ubiegających się o azyl osób czyli więcej niż przez cały rok 2014.

- Trwałe rozwiązanie kwestii azylantów można będzie znaleźć tylko na szczeblu całego państwa i Europy - zadeklarowała szefowa austriackiego MSW Johanna Mikl-Leitner.

d81kfle

Podziel się opinią

Share
d81kfle
d81kfle
Więcej tematów